HomeRSPale (rs)UNATOČ JASNOJ ODLUCI...

UNATOČ JASNOJ ODLUCI USTAVNOG SUDA BIH: Tužilaštvo još ‘istražuje’ nezakonitu prodaju državne imovine na Jahorini

Tužilaštvo još 'istražuje' nezakonitu prodaju državne imovine na Jahorini

Jahorina (foto: dron.ba)

Uprkos odluci Ustavnog suda i Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, koji je na snazi od 2005. godine, Republička uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove RS (RUGIP) izvršila je upis u zemljišne knjige firmu “Drvo-export” kao vlasnika zemljišta na Jahorini, koju joj je u decembru prošle godine direktnom pogodbom prodala entitetska vlada.

Vlasnik firme “Drvo-export” je Srđan Klječanin, zvani Rufi, predsjednik Opštinskog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Teslić i  odbornik u lokalnoj skupštini, kome je Vlada RS prodala 56 dunuma  državnog zemljišta na Jahorini za 41,3 milion konvertibilnih maraka.

Ustavni sud BiH je 11. jula, razmatrajući apelaciju 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, donio odluku da je prodaja državnog zemljišta na Jahorini neustavna.

„Utvrđeno je da je osporena odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u Službenom glasniku RS“, naveo je Ustavni sud BiH.

iz saopštenja Ustavnog suda BiH

U odluci je istaknuto da je Vlada RS raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH. Ustavni sud je naložio Vladi RS i entitetskom Ministarstvu trgovine i turizma da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci. Prethodno, 31. maja, Ustavni sud je donio privremenu mjeru i obustavio primjenu odluke o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu RS koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina.

POMNO PLANIRANA PRODAJA

Vlast RS, s Miloradom Dodikom na čelu, i u ovom slučaju odlučila je da ne sprovede odluku Ustavnog suda, već je RUGIP upisao firmu “Drvo-export” i Srđana Klječanina da su vlasnici ovog zemljišta na Jahorini. Na čelu RUGIP-a je Dragan Stanković, sin Bude Stankovića, tajkuna i kuma Milorada Dodika.

U martu prošle godine Dragan Stanković je stavljen na američku „crnu listu“ zbog, kako je obrazloženo, ometanja ili prijetnje implementaciji Dejtona. Preciznije, Stanković je označen da je u svojstvu direktora RUGIP-a bio na čelu agencije odgovorne za Zakon o nepokretnoj imovini iz aprila 2022. godine, kojim je direktno osporen ustavni poredak u BiH, što predstavlja podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Osmica, Stanković i Gačanin stavljeni na američku crnu listu!ZBOG POTKOPAVANJA STABILNOSTI I PODSTICANJA KORUPCIJEOsmica, Stanković i Gačanin stavljeni na američku crnu listu!

SAD su naglasile da je donošenjem Zakona o imovini RS izvršena “uzurpacija državne vlasti BiH nad državnom imovinom koja se nalazi u RS, kršeći odluke Ustavnog suda BiH, Ustav BiH i zabranu raspolaganja državnom imovinom iz 2005. godine koju je nametnula Kancelarija visokog predstavnika (OHR)”.

Stanković je naveden kao funkcioner koji je tercirao Dodiku kada je ovaj tvrdio da država BiH nema ovlaštenja nad nepokretnom imovinom koja se nalazi u RS.

Potpuno je jasno da je cijela operacija prodaje zemljišta na Jahorini bila pomno planirana u samom vrhu vlasti, kako bi se krenulo u rasprodaju javne imovine firmama i osobama koje su dio establišmenta u RS. Operaciju je, izvan svake razumne sumnje, osmislio Dodik, dok su za njenu realizaciju bili zaduženi ministar trgovine i turizma Denis Šulić, koji je s Klječaninom potpisao kupoprodajni ugovor, dok je Stanković sve zapečatio upisujući “Drvo-export” kao vlasnika 56 dunuma zemljišta na Jahorini. I sve to, kršeći odluku Ustavnog suda, što je krivično djelo i radeći suprotno Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.

Milorad Dodik i Srđan Klječanin

“Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće i moraju se u potpunosti poštovati i uredno provoditi. Sve druge radnje bi predstavljale kršenje vladavine prava, kao suštine evropskih vrijednosti. Na nadležnim institucijama je da pomno prate i osiguraju provođenje odluke u ovom konkretnom slučaju”, odgovoreno je Žurnalu iz OHR-a, na pitanje da li će visoki predstavnik intervenisati i poništiti odluku RUGIP-a o upisu u zemljišne knjige teslićke firme “Drvo-export“ kao vlasnika nekretnina na Jahorini, te da li će, u skladu sa „bonskim ovlaštenjima“, preduzeti mjere prema zvaničnicima koji su u ovom slučaju prekršili zakon i nisu sproveli odluku Ustavnog suda BiH.

NEMA TUŽILAČKE ODLUKE

Jedan od nadležnih organa čije djelovanje se iščitava iz odgovora OHR-a je i Tužilaštvo BiH, koje bi trebalo da reaguje na više nego jasno kršenje zakona i počinjeno krivično djelo.

„Predmet je u radu. Javnost će biti informisana, kada bude donesena tužilačka odluka“, odgovorili su Žurnalu iz Tužilaštva BiH u vezi sa ovim slučajem.

Denis Šulić i Dragan Stanković krenuli su putem svog vođe i počinili isto krivično djelo zbog kojeg se pred Sudom BiH vodi proces protiv Milorada Dodika.

Sud BiH odbio prijedlog da se sasluša Christian SchmidtSuđenje protiv Dodika i LukićaSud BiH odbio prijedlog da se sasluša Christian Schmidt

Da li će se Višković pridružiti Dodiku u Sudu BiH?PRODAJA DRŽAVNE IMOVINE U RSDa li će se Višković pridružiti Dodiku u Sudu BiH?

Posebna priča u ovoj koruptivnoj karici, koja ne mari ni za sudske odluke ni za zakone, jeste Srđan Klječanin Rufi. Žurnal je ranije pisao da Klječanin, osim što je neformalni vlasnik „Drvo-exporta“, posjeduje i firmu „Klječanin-company“. Ova druga prošle je godine prema podacima APIF-a imala zanemaljivu dobiti od 33.000 KM, dok je dobit “Drvo-exporta” u posljednje dvije godine stostruko uvećana, sa 200.000 na gotovo 20 miliona KM!

izvor: akta.ba

Nameće se logično pitanje – odakle Rufiju 41,3 miliona maraka da kupi zemljiše na Jahorini? Dobro obaviješteni izvor Žurnala navodi da je „Drvo-export“ samo formalni kupac, a da je novac za kupovinu zemljišta na Jahorini obezbijeđen od investitora „iz sjene“, uglavnom od prljavih para.

Isti obrazac, naveo je naš sagovornik, planiran je i za naredne projekte prodaje javnog zemljišta RS. Prodaja će biti unaprijed dogovorena, način odabira kupca biće direktna pogodba, a vrijedna imovina RS će se kupovati parama tajkuna, ne samo iz BiH, već i zemalja regiona. Novac će tako biti „opran“, a u javnosti će sve biti predstavljeno kao javne investicije u RS, uglavnom gradnja hotela i apartmana.

Klječanin, koji se voli predstavljati kao biznismen, zapravo je osvjedočeni nasilnik. Klječanin je, prema izvoru Žurnala, presuđivani kriminalac, koji je svojevremeno protjeran iz Njemačke. U Tesliću slovi kao tajkun, koji je ogolio tamošnje šume. Prije par godina, kada je SNSD pokrenuo referendum za opoziv načelnika Milana Miličevića iz SDS-a, Klječanin je iz Srbije doveo razbijače kako bi zastrašio glasače i pokrao glasove. Neuspješno.

Batinaši Milana Radojičića na referendumu u Tesliću?Vladar Sjevernog KosovaBatinaši Milana Radojičića na referendumu u Tesliću?

Prije nekoliko dana Rufi je, sa još tri osobe, automobilom u sred noći  presreo dvojicu mladića na putu u mjesta Đulić i pretukao ih, toliko da je jedan od njih bio zadržan u bolnici. Iz Policijske uprave Doboj izdato je kratko saopštenje, u kojem su navedeno inicijali napadača, među njima i S.K. (Srđan Klječanin), ali je vrh MUP-a RS vrlo brzo sve zataškao.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

OPĆINA BUŽIM: Podrška načelniku podrška je i omiljenoj tenderskoj firmi

Trenutni načelnik Općine Bužim Mersudin Nanić jedini je kandidat za načelnika ove općine na predstojećim lokalnim izborima. Njegov protekli mandat obilježilo je namještanja općinskih tendera za firmu u vlasništvu stranačkog kolege. Skoro sve veće infrastrukturne projekte Općine Bužim dobila...

NAKON PISANJA ŽURNALA: Pokrenut postupak za poništenje diplome Muhameda Ramovića

Senat Univerziteta u Sarajevu na 39. vanrednoj sjednici održanoj 4.9.2024. godine donio je Odluku o pokretanju postupka za poništenje diplome Muhameda Ramovića, bivšeg gradonačelnika Goražda. FPN je ranije odbio postupiti po rješenju inspekcije kojim se nalaže poništenje diplome, zato što bi Ramović mogao tužiti fakultet

Borba mještana u Livnu : Tužilaštvo 16 mjeseci istražuje sporne koncesije, a Vlada šuti

Prijava, u koju je Žurnal imao uvid, podnesena je protiv nekoliko osoba koje su na bilo koji način uključene u dodjelu ove koncesije. Kantonalno tužilaštvo u Livnu je na osnovu te prijave formiralo predmet još prije 16 mjeseci, preciznije krajem maja 2023. godine.