Stanivuković dao turskoj firmi besplatno 13 lokacija za trotinete
28.04.2023. / 9:00
BANJALUKA – Grad Banjaluka je omogućila turskoj kompaniji „BinBin BH“ da narednih godinu dana besplatno koristi 13 parking mjesta kao stanice za iznajmljivanje električnih trotineta.
Slične zahtjeve su na stolu imali i drugi gradovi u BiH, kao što je Sarajevo i Mostar, ali jedino je Banjaluka pristala da privatnoj firmi brojne lokacije da na besplatno korištenje.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1681902859551-0’); });
Naime, uvođenje ovih trotineta početkom mjeseca u javni saobraćaj u Banjaluci izazvalo je brojne nedoumice u javnosti, ali i probleme.
Nedoumice su počele sa izjavama gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koji je rekao da je Banjaluka dobila 200 novih električnih trotineta bez daljih pojašnjenja, kako je i od koga Grad dobio ove trotinete.
Vremenom su u Gradu Banjaluka rekli da će za iznajmljivanje biti zadužena kompanija „BinBin BH“ te da im je odobreno da besplatno koriste 13 lokacija. Prema dostupnim podacima “Bin Bin BH” je osnovana u aprilu prošle godine u Sarajevu i u potpunom vlasništvu je firme iz Turske.
Redakcija portala CAPITAL je u više navrata tražila od Grada Banjaluka da saopšti detalje dogovora koji je postignut sa tom privatnom firmom, ali smo u gradskoj administraciji naišli na zid ćutanja. Nisu željeli da objasne u kojem vremenskom periodu će ova firma moći besplatno da koristiti te lokacije i zašto se cijeli ovaj proces obavio mimo tenderske procedure, što nije bio slučaj kod sličnih projekata.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492379332-0’); });
U privatnoj firmi koja je zadužena za iznajmljivanje električnih trotineta nisu imali problema da daju infomacije medijima.
Menadžer kompanije „BinBin“ za Banjaluku Aleksandar Knežić je za CAPITAL kazao da je cijeli poduhvat pogrešno prenešen kroz medije.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492553058-0’); });
Objašnjava da se radi o poslu koji u Banjaluci pokreće privatna kompanija.
„Pojavila se priča da je „grad dobio“ ili da je „grad nabavio“ i to je pokrenulo lavinu negativnih komentara. Mi smo privatna firma koja želi da pruži uslugu građanima, a cilj je da to bude jedan vid javnog prevoza u Banjaluci koji je usklađen sa zakonom“, kazao je Knežić.
Investicija pola miliona KM
Aleksandar Knežić je kazao da je kompanija „BinBin BH“ do sada investirala oko 500.000 KM u razvoj ovog posla Banjaluci.
„Na ulicama Banjaluke trenutno je dostupno 200 trotineta, a u narednih 15 dana treba stići dodatnih 100 ili 200“, rekao je on i dodao da je ova kompanija zadovoljna interesom korisnika u Banjaluci, obzirom da je sve počelo nenajavljeno.
„U prvih deset dana smo imali preko 10.000 korisnika, dok Sarajevo ima blizu 40.000 korisnika od jula prošle godine kada je počela operacija“, kazao je Knežić.
Objasnio je da je ova kompanija kontaktirala Grad Banjaluku sa prijedlogom za dodjelu lokacija.
„Postigli smo dogovor sa Gradom Banjaluka da prvih godinu dana dobijemo besplatno 13 lokacija i to je sve definisano ugovorom. Grad je na ovaj način želio da se promoviše da prati moderne trendove, a mi smo kao privatna firma tu da obezbijedimo uslugu“, kazao je Knežić i istakao da je Banjaluka jedini grad u BiH koji je a ovaj način izašao u susret ovoj kompaniji.
„Sarajevo, Mostar ili drugi gradovi sa kojima smo pregovarali nisu nam dali tu mogućnost, da besplatno dobijemo lokacije “, naveo je Knežić.
Rekao je da ova kompanija planira u narednom periodu od Grada da traži odobrenje za dobijanje dodatnih lokacija čije korištenje će ova kompanija, kako Knežić kaže, plaćati.
„Naredne godine ukoliko sve ovo bude kako treba, mi ćemo plaćati svako parking mjesto koje budemo koristili“, rekao je Knežić.
Policija kažnjava građane
Iznajmljivanje trotineta u Banjaluci za kratko vrijeme postalo je veoma popularno, ali je to sa sobom donijelo i brojne probleme. Naime, pojedini korisnici su morali platiti kazne zato što Bin Bin trotineti nisu imali odgovarajuću registraciju.
Knežić kaže da je razlog tome što je upotreba tih trotineta u Banjaluci počela prije nego što je planirano. Ova kompanija je planirala da trotineti startaju tek od idućeg mjeseca, ali termin je pomjeren sa početak aprila.
„Sve je na brzinu počelo i zato je došlo do problema“, rekao je Knežić i objasnio da su to uradili jer su dobili molbu Grada Banjaluka da se operacija pokrene prije početka turnira „Srpska open“. Tom zahtjevu su i udovoljili i trotineti su se preko noći našli na ulicama Banjaluke.
„Svi papiri su predati i mi čekamo da se završi procedura izdavanja stikera za registraciju. Oni korisnici koji su u međuvremenu dobili kazne iste trebaju dostaviti kompaniji sa potvrdom o plaćanju i novac će im refundirati kompanija“, naveo je on.
Šta piše u zakonu
Kazne su izdavane jer je Republika Srpska lani uvela korištenje električnog trotineta u zakonske okvire, izmjenom Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske.
Vlasnici imaju obavezu svojevrsne registracije ovog prevoznog sredstva, odnosno vlasnik mora platiti 20 KM za identifikacionu potvrdu i naljepnicu.
Osim svojevrsne registracije, Zakon je za vlasnike električnih trotineta po trotoaru regulisao i brzinu do šest kilometara na sat, a za svaku bržu vožnju građani moraju da koriste saobraćajnicu.
Laka lična električna vozila zakon razvrstava u četiri klase, na osnovu osobina te brzine koje mogu postići, od šest do 25 kilometara na sat.
Pored identifikacione potvrde i naljepnice za lako lično električno vozilo, vlasnik klase 2 i 4 (to su vozila koja postižu brzinu do 25 kilometara na sat) mora da ispunjava dodatne uslove: da ima više od 14 godina, da posjeduje potvrdu o poznavanju propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima ili vozačku dozvolu kojom se dokazuje pravo upravljanja vozilom bilo koje kategorije i da za vrijeme vožnje nosi na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu.
Lakim ličnim električnim vozilima nije dozvoljeno prevoženje drugih osoba.
Prema Zakonu o bezbjednosti saobraćaja, onaj ko ne bude imao identifikacionu naljepnicu ili kacigu tokom korištenja električnog trotineta, platiće kaznu od 100 do 300 KM.
Važno se uslikati za mreže
Gradonačelnik Draško Stanivuković se ne oglašava oko niza problema sa trotinetima, iako ih je on lično pompezno promovisao i prvi se provozao banjalučkim ulicama. Instistirao je da kompanija prekrši zakon kako bi se trotineti što prije mogli koristiti, dao je gradske lokacije bez naknade, nije riješeno kuda se trotineti mogu voziti, niti je provedena edukacija građana o obaveznom korišćenju kacige i što je veoma važno nije raspisao javni poziv za pružanje novog vida prevoza. Procjenjuje se da bi mnogi bili izuzetno zainteresovani za tu vrstu ulaganja, gradu bi platili naknadu, a konkurencija bi možda rezultirala i nižom cijenom od 0,25 KM po minuti. Umjesto toga, gradonačelnik je samo jednoj firmi, direktnim sporazumom dao ekskluzivno pravo, a i to bez naplate gradskih lokacija, koja se nalaze na parking mjestima koja sad ne mogu koristiti automobili, čime je budžet biti dodatno oštećan.
CAPITAL: Vesna Popović
Povezane vijesti