Rješenje za „Akvanu“ novi milionski kredit i promjena imena!?
05.06.2023. / 13:06
BANJALUKA – Banjalučki vodeni park „Akvana“ tone u milionskim gubicima, a aktuelna administracija izlaz iz te situacije vidi u isplati hitnih dugova, ukidanju ugostiteljske djelatnosti, gradnji novog bazena i tobogana, te promjeni naziva preduzeća u „Akvasiti“ (AquaCity). Za sve planove im treba pet miliona KM koje bi Grad Banjaluka finanstirao kreditnim zaduženjem.
To su samo neke od mjera koje su sadržane u elaboratu, koje prema dosadašnjim najavama iz Gradske uprave Banjaluka treba da ponudi dugoročno rješenje za probleme ovog javnog preduzeća, čiji je akumulirani gubitak na kraju prošle godine iznosio 12,5 miliona KM.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1681902859551-0’); });
Iako se dugo o njemu priča, članovi gradske administracije koji su bili uključeni u ovaj proces nisu željeli u javnost da iznose detalje.
Informacije do kojih je uspio doći CAPITAL pokazuju da aktuelna administracija smatra da bi nova „Akvana“ bolje poslovala ako se skoro u potpunosti odrekne djelatnosti koja je godinama unazad proizvodila velike gubitke – ugostiteljstva (sem bifea u Gradskoj upravi Banjaluka), te dobije nove sadržaje i ime. Kada su u pitanju dugovanja mjere su uglavnom skoncentrisane na isplatu hitnih obaveza. Ostale obaveze se ne pominju.
U fokusu vodeni park
Prema dokumentu u koji je imao uvid CAPITAL vidljivo je da bi predložene mjere trebale biti realizovane u naredne dvije godine i većina aktivnosti je uglavnom koncentrisana na prostor vodenog parka koji se nalazi u naselju Borik.
Za taj segment „Akvane“ je navedeno da ima negativan poslovni rezultat iz godine u godinu uz napomenu da je „ovakav način poslovanja neodrživ i da će gubici „pojesti“ kapital Društva“.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492379332-0’); });
Tako je planirana rekonstrukcija objekta, proširivanje i modernizovanje vodenog parka „koje treba omogućiti povećanje asortimana usluga, a samim tim i prihoda“. Najveće planirane investicije su izgradnja novog bazena i tobogana koji će prama procjenama koštati 1,2 miliona KM.
U planu je i rebrendiranje društva koje prema navodima u elaboratu treba da poveća vrijednost društva „u očima ciljne grupe i osigurati prepoznatljivost biznisa u očima trenutnih i budućih korisnika“.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492553058-0’); });
Planirana je i promjena imena, a iz dokumenta je vidljivo da se favorizuje naziv „AquaCity“.
Predviđeno je povećanje prihoda od zakup tako što će se iznajmljivati najveći dio prostora vodenog parka. Tako će biti ponuđeni u zakup restoranska sala i kuhinja te pripadajući magacini i toaleti. Iznajmljivaće se prostor centralnog magazina te kancelarijski prostor uprave od oko 69 metara kvadratnih.
Veći dio vodenog parka ide u zakup
U skladu sa planom za ukidanje ugostiteljstva odučeno je da bi zakup trebao ići i dodatni restoranski prostor sa kancelarijom i dijelom hodnika.
Pod zakupom treba ostati poslovni prostor gdje se trenutno nalazi štamparija, bivši restoran „Soriso“, auto praona na dijelu parkinga, a u planu je da se i ostatak parkinga da pod zakup. Isto je predviđeno da se u zakup da spoljašnji prostor akva parka, takozvana Oaza (10.700 metara kvadratnih).
„Trenutno od zakupa prostora u vodenom parku „Akvana“ godišnje ima prihod od 45.765 KM a davanjem u zakup ostalih prostora ta suma bi se trebala popeti na 252.708 KM“, navedeno je u elaboratu.
Kako bi to realizovali u planu je da Grad Banjaluka po potrebi angažuje agenciju za nekretnine koja će ispitati tržište, odnosno provjeriti kakav je interes eventualnih zakupaca.
Osim toga elaborat predviđa da se u zakup daje i prostor na fasadama za bilborde koje bi prema procjenama iz ovog dokumenta trebalo „Akvani“ donositi 18.000 KM godišnje.
U planu je i angažovanje marketinške agencije koja bi bila zadužena za promociju novog koncepta preduzeća i prodajne aktivnosti.
Gradski olimpijski bazen ostaje na teretu budžeta grada
U elaboratu se očekuje da Gradski olimpijski bazen, koji se nalazi u nadležnosti preduzeća „Akvana“, i dalje funkcioniše uz pomoć grantova grada.
Bez te podrške i ovaj objekat bi imao negativno poslovanje navedeno je u elaboratu, uz napomenu da bi izdvajanja Grada Banjaluka, po tom osnovu, trebala iznositi 1,2 miliona KM na godišnjem nivou.
„Takođe, projekcija podrazumijeva ukidanje službe ugostiteljstva i zbrinjavanje radnika iz ove službe što će biti riješeno naknadno, odlukama vlasnika kapitala i uprave Društva“, precizirano je u elaboratu.
Osvrnuli su se i na bife koji posluje u Gradskoj upravi Banjaluka, a koji je u nadležnosti „Akvane. Navedeno je da je rezultat poslovanja bifea iz godine u godinu negativan.
„Bife u administrativnoj službi Grada treba da izvrši reorganizaciju poslovanja i formira nove tržišne cijene pića/usluga“, navedeno je napomenu da su trenutne cijene niže od realnih.
Najveći dug prema „Novoteksu“
U elaboratu je posvećena pažnja i dugovima ovog preduzeća, za koje postoje presude sudova, te za koji su potpisani reprogrami. Ukupan iznos tih dugovanja je 3,5 miliona KM od koji je najveći dug prema preduzeću „Novoteks“. On je veći od 2,3 miliona KM i treba biti isplaćen „Novoteksu“ do 30 juna ove godine.
„U tu sumu duga prema „Novoteksu“ nisu uključene zatezne kamate koje se obračunavaju svaki mjesec kada se isplaćuju rate. Osim toga u toku su još dva spora sa ovim preduzećem tako da su obaveze prema „Novoteksu“ mnogo veće“ , navedeno je u elaboratu.
Kako bi ste taj problem riješio predlažu da se dugovi prema povjeriocima izmire iz sredstava dobijenih dokapitalizacijom „Akvane“.
„Ukupna vrijednost projekta za rekonstrukciju i održivo poslovanje JP „Akvana“ iznosi 1.425.000 KM, dok ukupna dugovanja i obaveze iznose 3.503.296 KM, čime je ukupan budžet projekta iznosi 4.928.296 KM koji će biti finansiran iz dokapitalizacije javnog preduzeća“, navedeno je u elaboratu.
U dokumentu je procijenjeno da će nakon svih sprovedenih mjera „Akvana“ na kraju 2024. godine imati poslovne prihode od 645.190 KM, rashode u iznosu 631.496 KM, što znači da bi mogli „profitirati“ 13,7 hiljada KM.
Interesantno je da se u elaboratu ne pominju druge obaveze preduzeća prema dobavljačima ni način njihove otplate. Isto je i sa akumulativnim gubitkom „Akvane“ za koji nije predloženo „spasonosno rješenje“.
Poreska uprava RS u zalog uzela tobogan i filtere
U elaboratu je navedeno da „Akvana“ ima upisano založno pravo na dio imovine.
„„Akvana“ duguje Poreskoj upravi Republike Srpske ukupno 284.331 KM na ime neizmirenih poreskih obaveza, te je dogovorena odgoda plaćanja poreskih obaveza sa doračunatim kamatama do izmirenja duga, u 60 mjesečnih anuiteta. Ugovorne strane su se saglasile da se na ime obezbjeđenja novčanog potraživanja uspostavi založno pravo i to nad: toboganom vrijednosti 90.000 KM; šest filtera za prečišćavanje vode vrijednosti 165.000 KM; četiri pumpe za filtriranje u vrijednosti 35.000 KM. Ukupna procijenjena vrijednost založene imovine iznosi 290.000 KM“ precizirano je u elaboratu uz napomenu da je ugovor potpisan u oktobru 2022. godine.
„Akvana“ nelikvidna, Grad Banjaluka diže kredit za dokapitalizaciju
Sredstva za dokapitalizaciju bi trebao obezbijediti Grad Banjaluka kreditom od pet miliona KM, pošto su autori elaborata naveli da „Akvana“ ima izuzetno nizak racio gotovinske likvidnosti, što znači da je društvo odavno nelikvidno“.
„Stopa zaduženosti u odnosu na kapital preduzeća je u analiziranim godinama (2019, 2020 i 2021) visoka sa tendencijom rasta i kretala od 26,5 do 29,2 odsto“, navedeno je u elaboratu.
Novac iz tog kredita će kroz posebnu odluku biti prebačen „Akvani“ kao vid ulaganja Grada u ovo preduzeće, odnosno dokapitalizacije.
Na čekanju u Skupštini grada
Odluke o kreditnom zaduženju, o dokapitalizaciji kao i elaborat u paketu su upućeni u skupštinsku proceduru. Da bi se one sprovele u djelo potrebno je zeleno svjetlo Skupštine grada. ali još nije poznato kada će one doći na pred odbornike, jer nije zakazano zasjedanje gradskog parlamenta.
Gradonačelnik Draško Stanivuković je prošle sedmice zvanično predao inicijativu da se za 15 dana zakaže sjednica.
„Skupštini smo uputili elaborat za „Akvanu“ koji bi trebao izvući iz problema ovog gubitaša. Ako se pripremljeni dokumenti ne usvoji za 20 dana ćemo zatotiti bazen, jer nam dolaze na naplatu sudske obaveze. Bez toga mi te obaveze ne možemo izmiriti“, naveo je on tom prilikom.
Iz Skupštine grada Banjaluka je saopšteno da po predaji inicijative imaju rok od 15 dana da zakažu sjednicu Kolegijuma na kojoj bi se trebao odrediti termin zasjedanja lokalnog parlamenta.
CAPITAL: V. Popović
Povezane vijesti