Do kraja predizborne kampanje ostalo je manje od 24 časa. Kandidata imaju dug spisak obećanja. Obojica trenutno obavljaju važne javne funkcije na kojima su imali uspjeha, ali i propalih projekata. O neipunjenim obećanjima aktuelnog načelnika koji pretenduje na novi mandat, Marinka Božovića, SPIN Info je već pisao. Osim njega u načelničku iz poslaničke fotelje želi i Miroslav Vujičić. Ovaj SNSD-ov kandidat bio je direktor Zavoda za zapošljavanje RS. Njegov stranački kolega i nosilac odborničke liste Staša Košarac rekao je kako će Vujičić i njegov tim raditi na privrednom razvoju Istočne Ilidže. Privredni razvoj dok je sjedio u direktorskoj fotelji, podrazumijevao je, između ostalog, i spornu dodjelu sredstva Zavoda fiktivnim firmama, od čega je odustao nakon internih prijava radnika Zavoda.
Piše: Sanja Vasković
Naslovna fotografija: Otvoreno/SPIN
Izvjesni Zoran Kvrgić koji živi na relaciji Njemačka- Novi Sad- Banja Luka u dogovoru sa ljudima iz Zavoda za zapošljavanje tokom 2019. godine registrovao je sedam firmi. Tek osnovane firme bez ijednog zaposlenog na konkursu Zavoda za zapošljavanje na osnovu Programa zapošljavanje i samozapošljavanja 2019. godine dobile su maksimalan broj odobrenih subvencija odnosno da zaposle po 30 lica sa evidencije Zavoda za zapošljavanje. Zavod se obavezao da će korisniku sredstava na ime zapošljavanja lica doznačiti iznos od 4.000 KM, po jednom licu bespovratno, što ukupno iznosi za 30 lica – 120.000 maraka.
Riječ je o firmama:
„ Veliki Ludvig „ d.o.o. Pale, direktora Dejana Obradovića.
“Linder”, d.o.o. Bijeljina, direktora Jovana Jovića.
“Goldbeck” d.o.o. Zvornik, direktora Čedomira Vukobrata.
“Euro system” d.o.o. Prijedor, direktora Gorana Milinića.
„ Euro concept „ d.o.o. Banja Luka, direktorke Darije Stanković.
„ Dreso somers „ d.o.o. Gradiška, direktora Radomira Lazića.
„ Ciblin „ d.o.o. Doboj, direktora Nevena Kuvača.
Prema podacima sa portala Akta.ba vlasnik svih firmi, osim “Euro concepta” je Zoran Kvrgić.
Sa radnicima je planirano da se potpisuje ugovor o radu u inostranstvu gdje bi praktično bili iznajmljeni njemačkim firmama.
Srećom, malverzacija kojom bi budžet Republike Srpske bio oštećen za milionski iznos je spriječena, pa novac nikada nije završio na računima fiktivnih firmi. I sam Vujičić je na kraju priznao da su to fiktivne firme, ali ne i zašto su onda odabrane baš kao korisnici sredstava. Koji su kriterijumi presudili da Zavod sredstva dodijeli novoosnovanim firmama, bez radnika i prihoda?
Ova aferu vremenom je zataškao sam vrh vlasti, a krivci su ispali “neodgovorne firme”, tačnije poslodavci.
Zanimljivo je da se isto ime i prezime kao jednog direktora firme, Dejan Obradović, pominje u medijima iz Srbije kao osuđenog za pokušaj reketiranja privatnika. Obradović je, nakon svađe sa Kvrgićem, napustio firmu i odnio bazu podataka.
Da je direktor Vujičić dobro sarađivao sa Kvrgićem pokazuje i podatak da su ove firme bile povlaštene, odnosno da im se omogućavalo produženje roka za prijavu i zaposljenje radnika odnosno povlačenje sredstava, dok su za druge poslodavce kriterijumi bili stroži.
U sve se umiješao i MUP Republike Srpske koji je provodio istragu te ustanovio da nijedno od privrednih društava na pomenutim adresama ne radi.
“Pregledom navedenih računa utvrđeno je da na istima nije bilo priliva novčanih sredstava od strane JU Zavod za zapošljavanje”, navodi se u zvaničnom dokumentu MUP-a.
Iako priča o fiktivnim firmama nikada nije izašla u javnost, medijska kuća i te kako bliska vlastima Alternativna televizija, kojoj su trenutno blokirani računi, tada je demantovala malverzacije.
„Ne postoji ni najmanji promil da dođe do bilo kakve zloupotrebe podjele sredstava kada je u pitanju zapošljavanje. Proces odobravanja se vrši u više faza. Nakon što se odobri potencijalnoj firmi sredstva za korištenje, firma kreće u realizaciju, odnosno potpiše ugovor sa nama, a da bi dostavila sredstava Zavodova mora prvo da dostavi bankovnu garanciju ako su sredstva veća od 10.000 maraka, na ukupni iznos odobrenih sredstava, zatim mora da primi radnike i sredstva doznačavamo u više faza. U prvoj fazi 60 odsto, na kraju godine, ako je ispunjen ugovor, ako su radnici ostali u radnom odnosu ostatak sredstava i poslije toga pratimo još godinu dana“, rekao je svojevremeno Miroslav Vujičić, direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske ATV-u.
Malverzacije Zavoda za zapošljavanje nisu se odnosile samo na ove fiktivne firme.
Od početka 2021. do kraja 2023. godine fima “Mraz” doo Pale, naplatila je 456.000 maraka iz programa podrške zapošljavanju koje dodjeljuje Zavod za zapošljavanje Republike Srpske, što i ne bi bilo sporno da radnice ovog preduzeća koje osim u Palama, ima i poslovne jedinice u Foči i Nevesinju, nisu zapošljavane “na određeno”, na mjesec dana, pa su po isteku ovog roka opet zapošljavane na ista radna mjesta, a za to vrijeme firma naplaćivala nove podsticaje za zapošljavanje “novih radnika”, o čemu je SPIN Info prvi pisao.
Osim toga, Vujičić je sredstva Zavoda odnosno podsticaje za zapošljavanje pripravnika davao opštinama na čijem čelu je SNSD. Dok je na primjer 2022. godine Opština Rogatica dobila sredstva za zapošljavanje 23 pripravnika, matičnoj opštini Miroslava Vujičića Istočnoj Ilidži odobreno je zapošljavanje svega jednog pripravnika.