HomeFBiHTrnovo (fbih)Nakon istraživanja Žurnala:...

Nakon istraživanja Žurnala: Ministarstvo privrede poništilo građevinsku dozvolu Općine Trnovo

Ministarstvo privrede poništilo građevinsku dozvolu Općine Trnovo

Opština Trnovo između zgrada ostavlja parcele u svom vlasništvu

Desetak dana nakon Žurnalovog filma „Ubijanje olimpijskih planina“, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo poništilo je urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu koju je Općina Trnovo izdala investitoru Govza za već izgrađeni objekat na Babinom dolu.

Predmet je vraćen prvostepenom organu, odnosno Općini Trnovo, na ponovni postupak.

NAMJERNA PARCELIZACIJA ZEMLJIŠTA

 Žurnal je ranije u nekoliko navrata pisao o nelegalnoj gradnji na Bjelašnici i kriminalu koji se odvija kroz izmjene urbanističkih dozvola i namjernu parcelizaciju zemljišta. Na ovo je upozoravao i Mirvad Zenuni koji na Babinom dolu ima apartman i to u zgradi do objekta investitora Govza, za koji kaže da je izgrađen izvan dozvoljenih gabarita i da su po iskopu građevinske jame u njihovim stanovima nastala oštećenja. Nakon što je sa još nekoliko stanara angažovao advokaticu saznalo se da je Općina Trnovo namjenski između zgrada ostavila komad zemlje u svom vlasništvu kako bi oni bili ti koji su trebali dati saglasnost za izgradnju ovog objekta.

To je ta namjerna parcelizacija koja se radi kako bi Općina uvijek bila ta koja daje drugom investitoru dozvolu za gradnju. To je rupa u zakonu koju je u ovom slučaju iskoristila Općina, odnosno načelnik Ibro Berilo“, kazao je Zenuni ranije za Žurnal.

Vlast u Kantonu Sarajevo prećutno odobrava nelegalnu gradnjuKriminal na Bjelašnici Vlast u Kantonu Sarajevo prećutno odobrava nelegalnu gradnju

Zenuni je sa još nekoliko stanara podnio zahtjev Općini Trnovo, kao prvostepenom organu, da se obnovi postupak (izdavanja dozvola) okončan rješenjima Općine od 1.6, 30.08. i 10.09. 2021. godine. Njihov zahtjev je odbijen rješenjem iz maja 2022., na šta su se oni žalili.

U žalbi je stajalo da je prvostepeni organ odbio prijedlog za obnovu postupka iz razloga što Zenuni i ostali stanari nisu susjedi parcela.

„Pobijana građevinska dozvola nema sve zakonom propisane elemente Zakiona o prostornom uređenju KS, odnosno nisu uzete u obzir u sva prava i obaveze investitora prema stanarima susjednih stambenih zgrada“, navedeno je, između ostalog, u žalbi. Dalje navode da je Općina Trnovo ovakvim postupanjem povrijedila i odredbe Zakona o upravnom postupku jer se nije vodilo računa o zaštiti prava svih obaveznih učesnika u postupku izdavanja građevinske dozvole, a čemu je prethodila urbanistička suglasnost. Ističu da je pobijano rješenje u suprotnosti sa urbanističkim projektom Bjelašnica I faza i odlukom o korekciji ovog projekta.

U žalbi su istakli da u predmetnoj urbanističkoj saglasnosti za koju je izdata građevinska dozvola nije urađena ni priprema građevinskog zemljišta, a što je bila obaveza. Također ističu da je Općina Trnovo, kao prvostepeni organ, donijela rješenje kojim odbija prijedlog za obnovu postupka uz obrazloženje da se između parcela, objekta koji je tada bio u fazi izgradnje i onog u kojem su vlasnici apartmana, nalazi parcela koja je u vlasništvu Općine.

KONTRADIKTORNO RJEŠENJE OPĆINE

Iz Općine su naveli da su postupajući po podnesenom prijedlogu za obnovu postupka koji je, kako kažu, okončan pravomoćnim rješenjem Službe za urbanizam, komunalne poslove i zaštitu čovjekove okoline od 10.09.2021. i kojim se izdaje odobrenje za građenje investitori Govza za izgradnju poslovnog objekta apartmani sa javnim sadržajem na lokalitetu Babin do. Dalje navode da protiv tog rješenja nije izjavljena žalba i da je postalo konačno 27.09.2021.

Što se tiče Općine, podnosioci prijedloga za obnovu postupka, nisu zainteresirana strana jer parcele na kojima se nalaze zgrade sa njihovim apartmanima nisu granične sa onom od investitora Govza.

Ministarstvo je u svom rješenju, a što se vidi iz njihovog obrazloženja, ustanovilo da Općina nije pravilno primijenila citirane odredbe Zakona, te da je dispozitiv njihovog ožalbenog rješenja kontradiktoran obrazloženju. Iz tog razloga je predmet vraćen na ponovni postupak.

Protiv ovog rješenja Ministarstva ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor tužbom u roku od 30 dana. 

Više o nelegalnoj gradnji na Bjelašnici možete gledati u Žurnalovom filmu iz februara ove godine „Ubijanje olimpijskih planina“.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

Borba mještana u Livnu : Tužilaštvo 16 mjeseci istražuje sporne koncesije, a Vlada šuti

Prijava, u koju je Žurnal imao uvid, podnesena je protiv nekoliko osoba koje su na bilo koji način uključene u dodjelu ove koncesije. Kantonalno tužilaštvo u Livnu je na osnovu te prijave formiralo predmet još prije 16 mjeseci, preciznije krajem maja 2023. godine.

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...