HomeRSFočaFoča: Mogu li...

Foča: Mogu li vlasti Republike Srpske stati u kraj sivoj ekonomiji u turizmu?

Siva ekonomija odavno je zašla u sve pore privrede, a nije zaobišla ni turizam. Mnogi ugostitelji izbjegavaju zakonsku obavezu i ne prijavljuju goste čime čine prekršaje i oštećuju budžet. Sudeći prema izjavama i potezima vlasti na jugo-istoku Republike Srpske najviše takvih slučajeva je zabilježeno u Foči.

 

Piše: Slađan Tomić

 

Opština Foča već godinama je mnogim ljubiteljima adrenalina i raftinga omiljena destinacija. Broj gostiju raste, ali taj trend nisu pratili i brojevi prijavljenih noćenja. No, taj problem sive ekonomije nadležne vlasti sada žele mijenjati. 

 

U prvih pola godine u 2024. na nivou čitave Republike Srpske zabilježen je rast od 27 hiljada noćenja u odnosu na isti period prošle godine.

 

“Što se tiče Foče u junu mjesecu je prijavljeno 2790 noćenja u rafting kampovima i u poređenju sa istim periodom prošle godine broj noćenja je veći za cca 900”, rekao je za Spin info resorni ministar Denis Šulić. 

 

Rast od skoro 50% prijavljenih noćenja dolazi nakon intervencija vlasti koja je uvidjela da prijavljeni broj gostiju i stvarni broj onih koji kao turisti noće na području opštine Foča nije kompatibilan.

 

“Rafting kampovi su veliki turistički potencijal ne samo Foče, Republike Srpske ili BiH nego potencijal na kojem i čitava regija može proširivati svoju ponudu. Svjesni smo crne i sive zone koja je prisutna u turizmu i iz toga razloga smo poduzeli dosta mjera vezanih za suzbijanje i sprečavanje nelegalnih radnji u turizmu”, rekao je Šulić.

 

Dok resorni ministar vjeruje da apeli vlasti i pojačan inspekcijski nadzor ima veze sa porastom noćenja, iz Turističke organizacije opštine Foča vjeruju i u druge razloge rasta broja gostiju. 

 

 

Na povećanje broja noćenja, prije svega utiče turistička potražnja koja je posebno nakon epidemije virusa korona, usmjerena prema outdoor turističkim destinacijama i adrenaliskim aktivnostima,  po kojima je Foča prepoznatljiva na turističkom tržištu. Takođe, na povećanje broja gostiju utiče i stalno poboljšanje kvaliteta usluga turističke privrede, a sigurno da je povećanju doprinijela i intezivirana inspekcijska kontrola“, kažu za Spin info iz Turističke organizacije Foča. 

 

Dok se čekaju podaci za juli, nadležni očekuju da broj prijavljenih noćenja konstantno raste. Za sada ne žele kažnjavati one koji izbjegavaju plaćati državi pripadajuće poreze za oblast ugostiteljske djelatnosti. 

 

Foča na meti inspekcije

 

“Pored edukativnog pristupa, pojačali smo i rad inspekcija kada su u pitanju turistička mjesta, a poseban fokus u ovom periodu je Foča. Pojačani rad inspekcije na terenu će na na prve uočene prekršaje prvenstveno ići sa edukativnim pristupom u rješavanju sive zone, a tek nakon toga će ići sa kaznama”, dodaje Šulić.

 

Iz Turističke organizacije Foča priznaju da je prisutan problem neprijavljivanja gostiju.

 

„Prihvatajući činjenicu da je Foča ,, targetirana“ za inspekcijski nadzor i da problem nerealnog broja prijavljivanja gostiju postoji, ponovo moramo napomenuti da je ovo opšteprisutan problem koji se isključivo može riješiti sistemski i kroz ultimativnu sinergiju svih nadležnih organa“, kažu iz TO Foča. 

 

Osim poštivanja zakona i doprinosa budžetu, prijavljivanje gostiju je bitno i zbog vođenja tačne statistike. 

 

“Kada gledamo strukturu gostiju to su domaći gosti ili gosti iz regiona i smatram da ćemo smanjivanjem sive zone doći i do većeg broja turista koji dolaze iz zemalja koje ne pripadanu našem region”, dodao je Šulić. 

 

Na naš upit kolika je siva zona u turizmu u Foči i kako se protiv toga boriti iz TO Foča kažu da je kompletna privreda na ovim prostorima još u tranzicijskom periodu i siva zona je problem u svim privrednim djelatnostima, pa tako i u turističkoj privredi. 

 

“Što se tiče naše ,,borbe,, protiv neprijavljivanja gostiju ona se temelji na saradnji sa inspekcijskim organima, našim stalnim inicijativama prema nadležnim  inspekcijskim organima. Iako je u našem interesu povećanje broja evidentiranih gostiju i  smanjenje poslovanja  u okviru sive zone, moramo napomenuti da je prioritetni zadatak Turističkih organizacija promocija i prezentacija turističke privrede i turističkih proizvoda“, govore iz TO Foča. 

 

Izmjena zakona 

 

Nadležni kažu kako su zbog ovih i drugih razloga krenuli u sistemsku izmjenu ključnih zakona. Mijenjaće se Zakon o turizmu, Zakon o ugostiteljstvu, a  Zakona o boravišnoj taksi je već u skupštinskoj proceduri. 

 

“Zakonom o ugostiteljstvu smo predvidjeli da se gosti prijavljuju odmah po dolasku u smještajnu jedinicu, a takođe planiran je CIS (centralni informacioni sistem) koji će davati podatke o broju i strukturi gostiju u realnom vremenu i time će olaksati rad i radnika u turizmu i inspekcija. Takođe radili smo niz sastanaka sa ljudima koji pružaju usluge privatnog smještaja. Za nešto više od godinu dana smo registrovali blizu 2000 novih smještajnih jedinica, do ovih aktivnosti ministarstva imali smo oko 1700 ukupno registrovanih”, govori Šulić. 

 

Nastavite čitati:

Nova akademska godina, stari studentski dom: Poništena javna nabavka opremanja doma u Lukavici

Izgradnju Studentskog doma u Lukavici pratile su brojne malverzacije. Od kupovine i preprodaje zgrade koja je adaptirana za potrebe...

Privredni razvoj Istočne Ilidže po mjeri Miroslava Vujičića: Dodjela novca fiktivnim firmama

Do kraja predizborne kampanje ostalo je manje od 24 časa. Kandidata imaju dug spisak obećanja. Obojica trenutno obavljaju važne...

IZRAZITO NERAZVIJEN ISTOČNI STARI GRAD: Rasprodaja opštinske zemlje i ekocid na Trebeviću

Da je odavno profit i interes investitora iznad političkih podjela pokazuje i primjer  ove male opštine u sastavu Grada Istočno Sarajevo. Načelnik opštine Bojo Gašanović (SDS) i gradonačelnik Ljubiša Ćosić (SNSD) više ni javno ne glume suprotstavljene političke opcije....