HomeRSBanja lukaBanjaluka pozajmljuje 700.000...

Banjaluka pozajmljuje 700.000 KM radnicima ZIBL-a

Banjaluka pozajmljuje 700.000 KM radnicima ZIBL-a

23.12.2022. / 16:08

BANJALUKA – Grad Banjaluka će posuditi 700.000 KM maraka Zavodu za izgradnju Banjaluka (ZIBL) kako bi se odblokirali računi preduzeća i radnici dobili neisplaćene plata. Ukoliko se usvoji amandman skupštinske većine, pozajmica će biti uvećana za 200.000 KM u odnosu na prijedlog gradske administracije od pola miliona KM.

Izvor: Gerila.info

Radi se o drugom pokušaju u zadnjih mjesec dana da se sa mrtve tačke pokrene ovo preduzeće, a kao i većina stvari u Banjaluci i posljednje dvije godine, ni ovo ne prolazi bez trzavica na relaciji gradonačelnik Draško Stanivuković i većina u Skupštini grada Banjaluka. Dok se te dvije strane natežu ispaštaju radnici ZIBL-a koji će ovu godinu završiti bez isplaćenih primanja.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1681902859551-0’); });

Naime, administracija gradonačelnika Stanivukovića je u skupštinsku proceduru uputila odluku o odobravanju zajma i odbornici bi to pitanje trebali razmatrati na zasjedanju gradskog parlamenta, koje je zakazano za 29. decembar.

U obrazloženju odluke je navedeno da se ZIBL obratio Gradu sa zahtjevom za odobravanje zajma u iznosu od 500.000 KM, „radi održavanja kontinuiteta poslovanja“.

Povrat zajma izvršio bi se iz sredstava dobijenih prodajom dijela poslovnog prostora ZIBL, suterena poslovne zgrade.

„Dobijena sredstva bi se iskoristila za izmirenje dijela nagomilanih finansijskih obaveza, što bi omogućilo deblokadu poslovnog računa, navedeno je u obrazloženje odluke.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492379332-0’); });

Najveći dio zajma, 284.000 KM otišlo bi na izmirenje dijela obaveza prema Poreskoj upravi RS, 30.000 KM za izmirenje duga prema Upravi za indirektno oporezivanje BiH te 186.000 KM za izmirenje obaveza prema radnicima, odnosno za isplatu pet neisplaćenih plata.

„Sredstava će omogućiti izmirenje prioritetnih obaveza, ali će likvidnost ZIBL-a i dalje biti ugrožena, što je moguće riješiti jedino reorganizacijom i restrukturiranjem Društva, precizirano je u odluci.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492553058-0’); });

Zajam od 500.000 KM bi trebalo da se isplati preko Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Navedeno je da bi zajam trajao 12 mjeseci od dana zaključivanja ugovora, a posuđenu sumu ZIBL bi trebao vratiti odjednom, po isteku tog roka, sa kamatnom stopom od jedan odsto godišnje na iskorišteni iznos.

Realizacija ove odluke zavisi od Skupštine grada Banjaluka, odnosno od odbornika većine, koji taj plan trebaju da je odobre.

Dostupne informacije pokazuju da većina u gradskom parlamentu ima druge planove.

„Većina u Skupštini grada će uložiti amandman na odluku o zajmu kojim tražimo da se iznos poveća na 700.000 KM, potvrdio je za CAPITAL odbornik SNSD u gradskom parlamentu Dragoslav Topić, koji je rekao će većina podržati tako definisanu pozajmicu ZIBL-u.

Radnici na izmaku snaga

Predsjednik Sindikalne organizacije ZIBL-a Anđelka Buzadžija kaže da radnicima samo preostaje da se nadaju da će pozajmica biti što prije realizovana, ali naglašava da su radnici na izmaku snaga.

„Već 23 dana na pauzi idemo pred Gradsku upravu Banjaluka i tražimo da nam se isplate plate, jer je Grad Banjaluka većinski vlasnik ZIBL-a, rekla je ona za CAPITAL i dodala da su radnici očekivali da će pozajmica biti realizovana puno ranije ali da im u ovom momentu ostaje da vide šta će biti. Iako čekaju da drugi donesu oduku o njihovoj sudbini Buzadžija poručuje da ostaju pri svojim ranijim zahtjevima – isplata pet neisplaćenih plata, toplog obroka i prevoza, regresa za 2021. godinu, te da se poveže staž od 2014. godine, za pojedine mjesece.

Ako odluka o zajmu dobije „zeleno svjetlo“ gradskog parlamenta 29. decembra, kao što su obećali iz skupštinske većine, novac će u najboljem slučaju „stići“ u ZIBL tek početkom iduće godine.

Naime, zasjedanje gradskog parlamenta je zakazano za predzadnji radni dan u ovoj godini, što ne ostavlja dovoljno vremena da se obave sve procedure.

Osim odluke o zajmu odbornici će razmatrati i ovogodišnji rebalans budžeta grada iz kojeg bi trebalo da se isplati pozajmica. Poslije usvajanja rebalansa budžeta ide objava u Službenom glasniku pa procedura i vrijeme, koje je potrebno da se odblokiraju računi. Sve to se ne može riješiti za dan, a nakon toga ide vikend i praznici, tako da ZIBL finansijsku injekciju može očekivati tek iduće godine.

Zajam ZIBL- u je drugi pokušaj administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića, da odblokira račune preduzeća.

Kako je CAPITAL ranije pisao prethodni Stanivukovićev plan da preduzeće “Vodovod” otkupi podrum poslovne zgrade Zavoda za izgradnju Banjaluka (ZIBL) i time obezbijedi finansijsku injekciju ovom preduzeću koje je u blokadi, pao je u vodu.

Ta odluka je bila kandidovana na prethodno sjednici Skupštine grada Banjaluka, ali ona je povučena na zahtjev skupštinske većine koju predvodi SNSD.

Naime, radnici Zavoda za izgradnju Banjaluka su u prethodnom periodu dolazili više puta pred Gradsku upravu Banjaluka i tražili pomoć od gradske administracije, jer kako tvrde, plate nisu dobili od juna ove godine.

CAPITAL : V. Popović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba

 

Nastavite čitati:

Po uzoru na republičku i lokalnu vlast u Banjaluci: Ćosićeve mahinacije sa Zakonom o javnim nabavkama

Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva, je po uzoru na izgradnju teniske arene za potrebe “Srpska open” u Banjaluci, većinu ovlaštenja oko izgradnje memorijalnog kompleksa posvećenog stradalim Srbima Sarajevsko-romanijske regije prebacio na boračku organizaciju. Sve kako bi zaobišao Zakon o...

„SIMBIOZA“, NEZAKONITA GRADNJA, SUMNJIVE ZAMJENE ZEMLJIŠTA: Šta je obilježilo Stanivukovićev mandat

Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti. BANJALUKA – Nema političkog revanšizma, nema stranačkog zapošljavanja, transparentna Gradska uprava, dosljedno poštovanje zakona, izgradnja gradske bolnice, samo...

OTMICE, ZLOUPOTREBE POLOŽAJA, TUČE: Pritvorenici, osuđenici i optuženici ponovo su kandidati za načelnike

Predizborna kampanja zvanično je počela. Veliki broj aktuelnih načelnika i gradonačelnika bosanskohercegovačkih općina i gradova, kao i kandidata na predstojećim izborima, dovodili su se ili se dovode u vezu s određenim nezakonitim radnjama. Između desetina imena, Žurnal izdvaja neka od njih.