Rebalans budžeta Grada Trebinja za 2024. godinu u iznosu od gotov 50 miliona maraka usvojen je većinom glasova trebinjskih odbornika i on je za oko 5,8 posto veći u odnosu na Budžet Grada Trebinja za ovu godinu.
Raspravu o ovoj tački obilježile su prozivke ko je, šta i kako uradio, odbačeni opozicioni amandmani i indiferentnost većine odbornika.
Dok su jedni raspravljali o najvažnijem planskom dokumentu, drugi su se mahom dosađivali, surfali ili pratili sportske rezultate.
“Nikada nismo bili crveniji”, što bi, u doduše posve drugom kontekstu, dobro primijetio jedan od odbornika vlasti.
Za gradonačelnika Trebinja Mirka Ćurića nema razloga za kritiku Gradske uprave, jer sve što rade, rade odlično. Najveća izmjena u rebalansu došla je zbog dodatnih 600.000 maraka od Hidroelektrana na Trebišnjici (HET).
„Nije bilo značajnih odstupanja, osim podrške HET-a od 600.000 maraka. To je raspoređeno u skladu sa potrebama, za kulturu i obrazovanja, privredi i Centru za socijalni rad, preko koga će dodatnih 20.000 ići Udruženju Sunce nam je zajedničko“, pojasnio je Ćurić.
Povećanje za još 50.000 maraka na stavki – rashodi za isplatu po sudskim rješenjima nema veze sa prvostepenim presudama po tužbi vatrogasaca protiv Grada Trebinja, uvjerava gradonačelnik. Na naplatu su im sada došli, tvrdi, troškovi koji su nastali prije deceniju ili dvije.
No, u opoziciji mu ne vjeruju. Zato je Lista za pravdu i red predložila amandman kojim su tražili da se za ovu stavku doda još 20.000 maraka, jer su procijenili da bi još toliko trebalo da Grad izdvoji kada na naplatu dođu presude u slučaju vatrogasaca.
Inače, najprije je za ovu stavku planirano 30.000 maraka, ali je danas taj iznos povećan na 80.000 maraka. Prošle godine taj iznos je bio 16.000 maraka.
„Sudski sporovi se ne tiču konkretno vatrogasaca, već svih sudskih presuda među kojima imamo i presuda u značajno većem iznosu koji ne smijemo ni spomenuti. Ne tiče se pojedinačno vatrogasaca, a to za sada nisu ni pravosnažne presude. Pravobranilaštvo ima pravo žalbe koje smo iskoristili, šta će na kraju da bude to ćemo da vidimo“, navodi Ćurić.
Nije prihvaćen ni amandman Liste za pravdu i red da se dio novca preusmjeri javnoj apoteci, koja je, kako je obrazložila odbornica Dajana Milišić, u minusu.
„Zamislite domaćinsko poslovanje kad JU apoteku otjerate u minus. Imate milionske grantove za Agrarni fond, pa zašto ne bismo pokrili troškove za ovu javnu ustanovu“, zapitala se Milišić.
Nema za javnu kuhinju, ima za “lampe”
Ni amandmani Narodnog fronta nisu prošli bolje.
Amandmanima su u ovoj opozicionoj stranci tražili izgradnju još dva kružna toka, rekonstrukciju javne kuhinje i digitalizaciju Gradske uprave.
Bili su nepripremljeni i neozbiljni, ocjenjuje gradonačelnik i skupštinska većina amandmane NF-a.
„Zamislite predlažete amandman i tražite da se izdvoje neka sredstva, a ne znate ni koji iznos, nemate na vidiku ni idejnog rješenja, ni predračuna radova, ni projekta, ništa“, kaže Ćurić.
Zbog svega odbornik Narodnog fronta Saša Borjan kaže da je Trebinje grad kontradiktornosti.
„Ova sjednica je pokazatelj kako je Trebinje grad kontradiktornosti, odnosno, nemaju dovoljno sredstava da revitalizuju javnu kuhinju, nemaju sredstava za tri trakice za oboljele od dijabetesa, a ima za Arslanagića most i ostale objekte da postave tri lampe i tu ulažu preko 900 hiljada maraka“, ističe Borjan.
U kritici aktuelnoj vlasti navodi i kako je cijena građevinske dozvole u Vinogradima prije šest godina iznosila 8.500 maraka, a danas na istom mjestu ona košta 34.000 maraka.
„Dvije godine im treba da naprave 150 metara mosta na istočnoj obilaznici. Za šest godina napravio je jedan kružni tok i pitao sam gradonačelnika da li zaista ima obraz da se ponovo kandiduje“, naveo je Borjan.
U toku je jednočasovna skupštinska pauza.