Grad prepustio „Akvani“ 38 dunuma zemljišta koje cilja „Novoteks“
22.06.2023. / 12:58
-
Grad Banjaluka bez pogovora prihvatio da „Akvana“ postane vlasnik atraktivnog zemljišta
-
Prepucavanje gradonačelnika i skupštinske većine moglo bi skupo da košta Grad
BANJA LUKA – Javno preduzeće „Akvana“ u maju prošle godine steklo je pravo svojine i u zemljišnim knjigama upisano kao vlasnik nad više od 38 dunuma zemljišta u najužem gradskom jezgru na kojem se prostiru vodeni park, restoran i ostali sadržaji „Akvane“, otkriva CAPITAL.
Pošto se Grad Banjaluka nije žalio na rješenje Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS od 20. maja prošle godine kojim se pravo upravljanja i raspolaganja „Akvane“ nad gradskim građevinskim zemljištem u društvenoj svojini pretvara u pravo svojine, atraktivno zemljište upisano je kao svojina „Akvane“.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1681902859551-0’); });
Prema tumačenjima pravnika, time je praktično napravljen ozbiljan korak ka scenariju prema kojem bi to zemljište ako Grad Banjaluka do 30. juna ne isplati više od četiri miliona duga koji „Akvana“ ima prema „Novoteksu“, moglo da završi u rukama ovog preduzeća u vlasništvu Novaka Milakovića.
Podsjećamo, „Novoteks“ na osnovu izvršne sudske presude poslije 30. juna može da stavi šapu i traži upis prava svojine nad zemljištem na kojem je izgrađena „Akvana“ vrijednom više od 20 miliona KM.
Ukoliko Skupština grada do 30. juna ne održi sjednicu i ne donese neophodne odluke na osnovu kojih će Grad izmiriti obaveze prema „Novoteksu“, opisani scenario je sasvim izvjestan.
„Međusobno prepucavanje gradonačelnika Draška Stanivukovića i skupštinske većine predvođene SNSD-om, prebacivanje odgovornosti sa jednih na druge i odugovlačenje sa zakazivanjem sjednice gradskog parlamenta, na kraju bi moglo skupo da košta grad“, tvrdi naš sagovornik odlično upućen u dešavanja oko „Akvane“ oko čijeg zemljišta, kako se jednom prilikom izrazio bivši gradonačelnik Igor Radojičić, „kruže lisice“.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492379332-0’); });
Naš sagovornik dodaje da je previše smjelo bilo tvrditi da je upravo to nečiji cilj, ali ističe da mnoge stvari koje se dešavaju bude opravdanu sumnju u to.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1684492553058-0’); });
„Skupština grada u septembru 2020. godine na praktično posljednjoj sjednici pred izbore na kojima je Stanivuković pobijedio Radojičića dala je saglasnost „Akvani“ na kreditno zaduženje od 3,2 miliona maraka kojima su se trebali sanirati dugovi tog preduzeće. Godinu dana kasnije, gradska skupština je na prijedlog novog gradonačelnika Draška Stanivukovića stavila van snage tu saglasnost „Akvani“, objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da je aktuelni gradonačelnik svoj prijedlog obrazložio tvrdnjom da nijedna banka nije bila spremna „Akvani“ da odobri kredit i da se data saglasnost zbog toga stavlja van snage.
„Prema toj odluci i garanciji koja je ranije data, prethodna uprava „Akvane“ je lani pokušala da obezbijedi kredit, ali nijedna banka nije bila spremna da odobri kredit. Početkom godine je došlo novo rukovodstvo i oni su pokušali obezbijediti kredit, ali nisu uspjeli. Pošto je i taj pokušaj propao mi želimo da stavimo van snage raniju odluku“, kazao je tada Stanivuković.
Naš sagovornik smatra da je stavljanje te saglasnosti van snage bio pogrešan potez, pogotovo kada se vidi šta se u međuvremenu desilo sa „Akvanom“, a posebno sadašnja namjera gradskog rukovodstva da novim kreditom od pet miliona KM rješavaju probleme u ovom javnom preduzeću.
Stanivuković je u avgustu prošle godine nakon što je raskinut ugovor između “Akvane” i “Novoteksa” govorio o motivima „Novoteksa“ zbog kojih je raskinut ugovor.
“Oni su raskinuli ugovor, jer ne vide interes da im se povećavaju dugovi. Oni su planirali da te dugove naplate tako što će uzeti zemljište vodenog parka, ali kada su shvatili da to nije moguće oni su raskinuli ugovor”, kazao je Stanivuković.
Interesantno je da je on tada rekao da je „zemljište u Boriku, čija vrijednost se procenjuje na nekoliko desetina miliona maraka, uknjiženo kao imovina Grada Banjaluka, a da je “Aquana” samo korisnik“, iako to nije tačno o čemu svjedoči dokumentacija u čijem posjedu je CAPITAL.
Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković juče je najavio da će „u narednim danima javno govoriti o tome kako je pravo raspolaganja nad zemljištem u društvenoj svojini pretvoreno u pravo svojine i uknjiženo na „Akvanu“.
CAPITAL: D. Momić
Povezane vijesti