U Trebinju će se u nedjelju na izborima glasati kao i do sada. Suštinskih promjena neće biti ni na osam izbornih mjesta na kojima će biti uveden pilot projekat koji se odnosi na biometrijsku identifikacije birača i transmisiju rezultata.
Ovaj kao i druga dva pilot projekta, koja je u okviru tehničkih izmjena Izbornog zakona nametnuo visoiki predstavnik u BiH Christian Schmidt, a koji će se primjenjivati u pojedinim mjestima BiH, u testnoj je fazi.
Kako su nam rekli iz Centralne izborne komisije BiH pilot projekti trebaju da pokažu samo kako bi se odvijala primjena određenih tehnologija u izbornom procesu, a izborni dan se koristi da bi se testirala oprema.
Tako, ako ste mislili da će tehničke izmjene izbornog zakona, u prvom redu biometrijska identifikacija birača, smanjiti eventualnu mogućnost izbornih manipulacija, koko su ranije prenosili pojedini mediji, bili ste u zabludi.
Kako nam je pojasnio Siniša Terzić, predsjednik trebinjske Gradske izborne komisije, i na mjestima na kojima će biti primjenjivan pomenuti pilot projekat biće omugućeno pravo glasa i onima koje eventualno ne prepozna biometrijska identifikacija, ali i onima koji odbiju da prođu pomenutu proceduru.
„Osoba kada dođe na biračko mjesto, ako ne želi da se identifikuje na način kako je predviđeno pilot projektom svakako će glasati redovnom procedurom, s tim da je dužnost biračkog odbora i operatera da evidentiraju ta lica“, ističe Terzić i i dodaje da postoji mogućnost i da nekom glasaču sistem ne prepozna otisak prsta, ali i u tom slučaju ukoliko je glasač sa tog izbornog mjesta mora mu biti omogućeno glasanje.
Testiranje na biračima na osam izbornih mjesta u Trebinju
U Trebinju će nove tehnologije, kako nam je rekao predsjednik trebinjske Gradske izborne komisije Siniša Terzić, biti primjenjene na pet biračkih mjesta u Osnovnoj školi „Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški“ u Gorici i tri u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Policama.
Glasanje će se na svim mjestima u Trebinju provoditi redovnom procedurom, uz to, kako nam je pojasnio Terzić, što će osam mjesta imati još operatera – lice imenovano od strane Centralne izborne komisija (CIK) BiH, a čija je dužnost biometrijska identifikacija glasača (otisak prsta i skener lične karte) kao i unos rezultata, odnosno transmisija istih sa biračkih mjesta ka CIK-u.
Transmisije rezultata podrazumjeva da se rezultati sa biračkih mjesta direktno šalju CIK-u, ali ni to sada ne donosi neku promjenu pošto će se glasački listići brojati i obrasci popunjavati kao i ranijih godina.
„Birački odbor broji glasove, popunjava obrasce i te obrasce daje operateru koji unosi rezultate u aplikaciju Centralne izborne komisije. Ti rezultati direktno, ukoliko bude sve funkcionisalo, idu u Centralnu izbornu komisiju“, ističe Terzić i dodaje da ovaj pilot projekat treba da pokaže kako će sve to izgledati da bi, eventualno nekada zaživinovjele nove izborne tehnologije.
Nove izborne tehnologije, prema njegovim riječima, bi trebale da budu sačinjene od sadašnja tri pilot projekta koja obuhvataju skenere, video nadzor, transmisiju i identifikaciju.
Vehid Šehić: Kroz primjenu novih izbornih tehnologija do vraćanje dostojanstva birača
Prema riječima Vehida Šehića, predsjednik Strateškog odbora Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” i bivšeg člana Izborne komisije BiH uvođenje novih tehnologija bi nas moglo voditi ka poštenim izborima, a uticalo bi i da se vraća dostojanstvo izbora, ali i birača.
Kako smatra Šehić najznačajnija inovacija je skeniranje glasačkih listića, koje će se kao pilot projekat odvijati u pijedinim mjestima BiH. Pored bržih preliminarnih rezultata otkloniće se eventualne manipulacije sa glasačkim listićima, uvjerava nas Šehić.
„Neće biti zloupotrebe na neiskorištenim glasačkim listićima, jer kada se završi glasanje u 19 časova automatski se isključuje sistem i možete vi dodavati šta god hoćete to neće biti evidentirano“, rekao je za Direkt Šehić.
On dodaje da se nada da će do narednih izbora ova nova tehnologija biti uvedena na većini biračkih mjesta.
„Tako bi nestala mogućnost da nesavjesni članovi biračkih odbora popunjavaju neiskorištene glasačke lističe, ubacuju u kutiju, to bi se spriječilo“, pojašnio je Šehić.
Šehić: “Cilj bi trebao biti da se nove tehnologije 2026. godine uvedu na većini izbornih mjesta”
Prema riječima Vehida Šehića cjelokupna javnost bi trebala izvršiti pritisak da se do narednih izbora na većini mjesta uvedu nove izborne tehnologije.
„Od 2026. godine morali bi izbori da se održavaju sa novim tehnologijama. Treba izvršiti pritisak na vlasti da iz budžeta izdvoje naša sredstva – ne njihova, jer to su sredstva koja pripadaju građanima BiH, da se uvede ta nova tehnologija, bez obzira koliko ona košta, to je za mene imperativ da bi mogli reći da su izborni rezultati stvarno izborna volja građana“, istakao je Šehić.
On dodaje da bi tako bile konačno spriječene izborne manipulacije koje, kako kaže, se dešavaju iz izbornog ciklusa u ciklus gdje se narušava dostvojanstvo građana i birača.
„Oni nas i onako doživljavaju isključivo kao neki procenat i statistiku. Ovo je vraćanje dostojanstva u izborni proces, ali i vraćanje dostojanstva za pojedince u ovoj državi“ zaključuje u razgovoru za Direkt Vehid Šehić.