HomefokusU Ljubuškom pokušali...

U Ljubuškom pokušali prisvojiti državno zemljište, Ustavni sud presudio u korist BiH!

Jedna u nizu odluka

U Ljubuškom pokušali prisvojiti državno zemljište, Ustavni sud presudio u korist BiH!

2 godine

Sudovi u Ljubuškom i Širokom Brijegu djelovali suprotno Ustavu BiH. U nekoliko hercegovačkih općina godinama pokušavaju prisvojiti državno zemljište

Ustavni sud BiH donio je još jednu važnu presudu u kontekstu prisvajanja državnog zemljište u Zapadnoj Hercegovini. Konkretno, radi se o zemljištu na području Općine Ljubuški. Na jučerašnjoj sjednici usvojili su apelaciju Federacije Bosne i Hercegovine odnosno Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Piše: A. DUČIĆ

Utvrđena je povreda prava na pravično suđenje iz člana II/3. e) Ustava Bosne i Hercegovine, te je ukinuto rješenje Kantonalnog suda u Širokom Brijegu od 4. septembra 2020. godine. Predmet se vraća Kantonalnom sudu u Širokom Brijegu koji je dužan da, po hitnom postupku, donese novu odluku u skladu Ustavom BiH.

O čemu se radi? Općinski sud Ljubuški je donio rješenje od 5. decembra 2016. godine, kojim je na osnovu Odluke o određivanju građevnog zemljišta dozvolio otpis niz parcela iz A listova i upis u A listove novih preciziranih zk. uložaka, te uknjižbu prava vlasništva u B listovima u korist Općine Ljubuški.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘intext’); });

U obrazloženju je ovaj sud naveo da su predmetne nekretnine upisane kao državno vlasništvo (kao: „Opštenarodna imovina FNRJ“, „državno vlasništvo-općenarodna imovina-erar“, te „Bosanskohercegovački zemaljski erar“, kasnije “Državni erar kraljevine Jugoslavije“, te nakon toga „Nezavisna država Hrvatska). Imajući u vidu navedeno, ovaj sud se pozvao na Odluku Općinskog vijeća, koja je po mišljenju tog suda predstavljala valjanu osnovu za uknjižbu.

Bosna i Hercegovina i Federalno ministarstvo poljoprivrede podnijeli žalbe protiv navedenog rješenja, koje je Kantonalni sud u Širokom Brijegu odbio 20. juna 2017. godine i potvrdio prvostepeno rješenje.

Treba naglasiti da je Ustavni sud BiH i 2019. godine presudio u korist BiH kada se Državno pravobranilaštvo žalilo na nekoliko presuda nižih sudova u kojima su odbijene njihove žalbe u Mostaru i Širokom Brijegu. Naime nekoliko hercegovačkih općina, a među njima i Općina Čitluk, je donosilo odluke da se državno vlasništvo prisvoji i proglasi općinskim, građevinskim.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘intext_1’); });

Ustavni sud uvažio je tvrdnje Pravobranilaštva da je riječ o državnoj imovini, te konstatirao kršenje zakona kantonalnih sudova.

Nastavite čitati:

TUŽILAŠTVO ISTRAŽUJE KORUPCIJU: Zašto Hamdo Ejubović nasljedniku ostavlja tešku hipoteku u Hadžićima

Kantonalno tužilaštvo vodi istragu u nekoliko predmeta. Saslušani su svjedoci prikupljena je dokumentacija. Općina je donosila niz sumnjivih odluka. HADŽIĆI - Na kandidatskim listama za načelnika Općine Hadžići na predstojećim Lokalnim izborima koji će se održati 6. oktobra po prvi...

DVOSTRUKI ARŠINI: Zašto je vladavina prava na Ilidži pokleknula pred privatnim interesima?

Iako je još prije 15 godina utvrđeno da predstavlja ekološki incident na Vrelu Bosne, Budnjin “Labud” i dalje radi punom parom. Za rušenje objekta nisu dovoljni ni nalozi inspekcije. Da li će vodozaštitna zona na Ilidži biti višestruko smanjena? ILIDŽA...

Berilo nije dao podatke o Općini Trnovo, ali isto je postupio i načelnik Hadžića!

Oba čelnika općina nisu pristupila sistemu transparentosti odnosno javnim registrima Ureda za borbu protiv korupcije KS. Kada je u pitanju Berilo, postaje jasnije i zbog čega