Stanivuković najavljuje pokretni krov od 5 miliona na teniskom terenu
Gradonačelnik Banjaluke najavljuje pokretni krov na teniskom stadionu. Traje procedura prenosa vlasništva na grad kaže Stanivuković.
Gerila info je prije nekoliko dana objavila video na kojem se vidi u kakvom je stanju teniski stadion izgrađen za potrebe održavanja teniskog turnira “Srpska open” u aprilu prošle godine. Na snimcima se vide tragovi propadanja i neodržavanja. Gradonačelnik Banjaluke tvrdi da je sa stadionom sve u redu.
Postoje izvjesni problemi proceduralne prirode, kaže Draško Stanivuković. On objašnjava da i dalje traje procedura prenosa prava vlasništva sa Teniskog saveza i Vlade Republike Srpske na grad Banjaluku. Ono što je javnosti rečeno prilikom izgradnje stadiona bilo je da će Teniski savez biti vlasnik terena samo dok traje “Srpska open” jer tako zahtjeva ATP a da će svi tereni odmah nakon završetka turnira biti vraćeni gradu odnosno klubovima. O svemu smo pisali u tekstu “Grad Banjaluka oduzima teniske terene T.K. mladost i daje ih Teniskom savezu” u martu prošle godine.
Kako su u obrazloženju odluke, koju je potpisao gradonačelnik Draško Stanivuković, naveli Teniski savez Republike Srpske obratio se Gradu Banjaluka sa inicijativom za ustupanje prava upravljanja, a u Savezu su to obrazložili „potrebom adaptacije i rekonstrukcije postojećih teniskih terena u Parku, a koji će poslužiti za organizovanje sportskih takmičenja ATP turnir 250 „Srpska open“.
Konkretno, Teniski savez je, tada, kroz obrazloženje rekao da moraju da dokažu da imaju kapacitet da i u narednim godinama održavaju turnire iz serije 250.
– tekst se nastavlja ispod oglasa-
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Podsjećamo tada je javnost uvjeravana da turnir koji je u Banjaluci održan prošle godine neće biti i jedini takav u Banjaluci.
Međutim, prema tvrdnjama izvora Gerila info, ne postoji pravilo ATP-a da teniski savezi ili organizatori turnira moraju upravljati terenima i dvoranama.
Kako god prema današnjim tvrdnjama Draška Stanivukovića glavni stadion je i dalje u vlasništvu Teniskog saveza Republike Srpske.
Na videu koji smo objavili prije nekoliko dana vidljivi su tragovi propadanja glavnog teniskog stadiona u koji je, makar zvanično, uloženo oko 53 miliona maraka. Stadion se inače ne koristi. Nakon teniskog turnira korišten je samo još jednom, za potrebe pripremnog košarkaškog turnira čiji domaćin je bila Igokea.
Postoji razlog zašto se stadion ne koristi kaže gradonačelnik.
“Čekamo otprilike više desetina i udruženja i kulturnoumjetničkih društava ali i ljudi iz privatnog sektora koji imaju interesovanje da se usele u tu dvoranu. U ovom trenutku procedure su takve, traje rasprava o prenosu prava vlasništva sa Teniskog saveza i Vlade koja je uložila na grad. Činjenica je da smo mi sedam, osam mjeseci zarobljeni u tom procesu ali to je procedura i morate imati strpljenja“, rekao je danas novinaru Gerila info gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Stanivuković kaže i da ono što je on vidio na stadionu ne izgleda loše ali da je prostor na otvorenom podložan prljanju i oštećenjima. Najavljuje krov na stadionu. Pitanje je samo hoće li biti klasični ili pokretni krov. On je za opciju pokretnog. Pokretni krov koštaće, prema Stanivukovićevoj računici pet miliona maraka. Obični nepokretni koštao bi, prema računici istog čovjeka, oko dva miliona maraka ali će pokretni biti funkcionalniji.
“Završićemo taj proces, to su sve stvari koje zahtjevaju vrijeme“, kaže Stanivuković.
Stanivuković hvali i način na koji je uređen i izgrađen prostor oko glavnog teniskog stadiona. Kaže i da je novi trg kraj stadiona iskorišten više puta.
“Imamo park koji blista, trg koji blista i kružni tok koji blista“, kaže gradonačelnik Banjaluke.
Inače, za sada, javnost u Republici Srpskoj nije dobila informacije o tome na koji način je na izgradnju teniskog stadiona potrošeno 53 miliona maraka. Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, iako je iz budžeta Srpske izdvojeno 34 miliona maraka, kao da nije previše zabrinut zbog izostanka izvještaja o utrošenim sredstvima.
“Nisam ja portparol Teniskog saveza, pitajte njih“, rekao je Višković prije nekoliko dana.
Iz Teniskog saveza Republike Srpske u posljednjih godinu dana nisu odgovorili ni na jedno pitanje u vezi sa trošenjem novca na izgradnju stadiona. Draško Milinović predsjednik Teniskog saveza je prije početka turnira obećao da će kada turnir bude završen javnost detaljno izvijestiti o svim transakcijama. To se nikada nije desilo.
Izvođač radova za izgradnju teniskog stadiona izabran je mimo zakonske procedure a to je pravdano nedostatkom vremena i potrebom da radovi budu na vrijeme završeni. Opozicija u Republici Srpskoj je pitala i na koji način je u posao bila uključena firma sina Željke Cvijanović. Nebojša Vukanović poslanik Liste za pravdu i rec je zbog svega podnio krivičnu prijavu protiv Radovana Viškovića i Draška Stanivukovića. Prijava protiv Viškovića je u međuvremenu odbačena.
Vladimir Kovačević/Gerila info