HomeFBiHKreševoREVIZIJA POTVRDILA PISANJA...

REVIZIJA POTVRDILA PISANJA ŽURNALA: Brojne nezakonitosti u poslovanju Općine Kreševo

Brojne nezakonitosti u poslovanju Općine Kreševo

Foto: Adi Kebo/zurnal.info

Općina Kreševo svojevremeno je poklonila državno zemljište privatniku, koji je zbog neisplaćenog kredita to državno zemljište morao predati NLB Banci. Radi se o parcelama na potezu Rakova Noga-Bijelovići, a kompanija koja je profitirala je Barit d.o.o. u većinskom vlasništvu Gorana Stanića, koja je dobila privatni put do vlastite tvornice, izgrađen javnim novcem.
Kada je otkupio navedene parcele od mještana, Barit ih je iskoristio kao zalog za kredite kod NLB banke. Kreditne obaveze nisu na vrijeme ispoštovane i NLB se tada uknjižava kao vlasnik dijela parcela, o čemu je Žurnal pisao prošle godine.

Općina poklonila put Goranu Staniću i oštetila državu za milionski iznosKreševo u vlasništvu bankaraOpćina poklonila put Goranu Staniću i oštetila državu za milionski iznos

Vlasništvo NLB Banke d.d., Sarajevo na nekretninama upisano je 7.10.2021. na temelju pravomoćnog Rješenja o dosudi nekretnine u izvršnom postupku. Rješenje o dosudi je 30.12.2020. godine donio Općinski sud u Kiseljaku. Prethodni izvršni sudski postupak nad pomenutim nekretninama je pokrenut i vođen protiv izvršenika Barit d.o.o. Kreševo:
U momentu pokretanja sudskog postupka, kao i na datum sticanja i upisa vlasništva u korist NLB Banke d.d. Sarajevo, na predmetnim nekretninama u zemljišnoj knjizi nisu bili evidentirani upisi koji bi bili smetnja upisu prava vlasništva NLB Banke d.d. Sarajevo. U suprotnom, i izvršni sud i nadležni zemljišnoknjižni ured bi odbili vođenje izvršnog postupka te u konačnici i upis prava vlasništva – rekli su tada za Žurnal u NLB Banci.

Nakon našeg pisanja državno tužilaštvo formiralo je predmet. 

Slučaj otimanja državnog zemljišta u Kreševu stigao do Tužilaštva BiHDA LI ĆE IKO ODGOVARATISlučaj otimanja državnog zemljišta u Kreševu stigao do Tužilaštva BiH

Dvije parcele koje je Općina Kreševo tada nezakonito otuđila od državne imovine, više nisu u vlasništvu NLB banke. Uvidom u katastar vidi se da su parcele uknjižene na Općinu Kreševo, a izvori Žurnala navode da se sve dogodilo nakon što je načelnik Općine Kreševo zatražio od Stanića da riješe ovaj problem, svjestan da je nezakonito uknjižavanje državne imovine krivično djelo. 

Vlasništvo nad parcelama 2023. 

 

Vlasništvo 2024.

Pisali smo tada i kako je načelnik Općine Kreševo pokušao „iznajmiti“ pravobranioca iz Viteza. Općinsko vijeće Kreševo 2022. usvojilo je odluku i ovlastilo načelnika Renata Pejaka (HDZ) da može „potpisati ugovor sa načelnikom Općine Vitez o ustupanju općinskog pravobranioca Vitez”. Pejak je pravobranioca odlučio „rentati“ za utvrđivanje javnog interesa i izvlaštenje nekretnina za određene rekonstrukcije u općini Kreševo. 
Ova odluka je nezakonita jer u skladu sa Zakonom o pravobranilaštvu SBK svaka općina u ovom kantonu osniva svoje pravobranilaštvo a zakon ne predviđa mogućnost „iznajmljivanja“ pravobranilaca. Upravo to je tema i revizorskog izvještaja Općine Kreševo za 2023. godinu, a zbog čega je, između ostalog, Općina dobila mišljenje s rezervom za navedenu godinu. 

Načelnik Kreševa pokušao JEDINSTVEN SLUČAJ ZLOUPOTREBE INSTITUCIJANačelnik Kreševa pokušao “rentati” pravobranioca iz Viteza

Zakonom o javnom pravobranilaštvu Srednjobosanskog kantona utvrđeno je da pravnu zaštitu imovine i imovinskih interesa općine obavlja općinsko pravobranilaštvo, koje osniva Općinsko vijeće. Zakonom je utvrđeno da dva ili više općinskih vijeća mogu odlukama osnovati zajedničko pravobranilaštvo. Općinsko javno pravobranilaštvo za područja općina Kreševo, Kiseljak i Fojnica, sa sjedištem u Kiseljaku, osnovano je još 2000. godine, u skladu s odredbama Zakona koji je tada bio na snazi, iz 1997. godine. 

Međutim, mjesto pravobranioca je upražnjeno od 2005, a ovo pravobranilaštvo ukinuto 2023. godine. –Revizija je zatim utvrdila da je u periodu od 2009. do kraja 2020. godine u Općini angažovan državni službenik zaposlen u općinskoj upravi Kreševo, za obavljanje poslova općinskog pravobranioca na ugovor o djelu, čime se krši zakon. 
Zbog činjenice da je mjesto pravobranioca upražnjeno od 2005. godine, a Općinsko javno pravobranilaštvo za područja općina Kreševo, Kiseljak i Fojnica ukinuto 2023. godine, nije osigurano obavljanje poslova zaštite imovine i imovinskih interesa Općine – navedeno je u izvještaju. 

Na nezakonitosti je pored Žurnala ukazivala i Finansijska policija. Kontrolisala je rad Općine Kreševo zbog zloupotrebe stotina hiljada KM u vrijeme dok je na njenom čelu bio Radoje Vidović

Načelnik i općinsko rukovodstvo zloupotrijebili oko 320 hiljada marakaFinansijska policija FBiH počela kontrolu u Općini KreševoNačelnik i općinsko rukovodstvo zloupotrijebili oko 320 hiljada maraka

Dio prijave protiv tadašnjeg načelnika i rukovodstva Općine a zbog koje je Finansijska policija i započela kontrolu odnosi se na zloupotrebu namjenskih sredstava za korištenje državnih šuma (oko 55 hiljada KM) i korištenja građevinskog zemljišta (oko 18 hiljada KM). Uz ostale uočene nepravilnosti, na različite načine zloupotrijebljeno je oko 320 hiljada KM. 

Revizija je i za prošlu godinu problematizirala planiranje i utrošak budžeta. U 2023. godini nisu poštovani rokovi, rashodi i izdaci nisu dobro planirani, a korisnici tekućih transfera nisu bili dužni dostavljati izvještaj o namjenskom utrošku sredstava. Općina je tako prekršila Zakon o budžetima u FBiH. Pronađene su nepravilnosti u isplati naknada koje nemaju karakter plate, javnim nabavkama, radu komisija, ugovorima o djelu. Također, revizija navodi i da nabavke koje se odnose na rekonstrukciju puteva i ugovori postpisani s Ceste Company nisu provedene po zakonu.

Upravo o poslovanju Ceste Company u Kiseljaku Žurnal je pisao više puta, upozoravajući da ova kompanija praktično drži monopol na ovu vrstu radova u SBK. 

Javni novac u Kiseljaku je pod direktnom kontrolom male grupe poduzetnikaPRIJAVE PROTIV NAČELNIKA KISELJAKA I VODITELJA CESTE MOSTARJavni novac u Kiseljaku je pod direktnom kontrolom male grupe poduzetnika

Kompanija Ceste Company dobila poslove vrijedne dva miliona marakaOrtačke veze načelnika KiseljakaKompanija Ceste Company dobila poslove vrijedne dva miliona maraka

U prošloj godini revizija je utvrdila i više nepravilnosti u oblasti javnih nabavki, o čemu se detaljnije može čitati u samom izvještaju. U pojedinim ugovorima potpisanim sa Ceste Company uopće nisu bile definisane dionice puteva na kojima su izvođeni radovi, dok u drugim slučajevima radovi nisu dobro planirani niti je bilo uslova da se počne sa gradnjom.

Odlukom o izvršavanju Budžeta utvrđeno je da će se sredstva za socijalnu pomoć pojedincu raspoređivati prema odlukama načelnika, a na prijedlog Službe za gospodarstvo, braniteljsko-invalidsku i socijalnu skrb. 
Utvrdili smo da je dodjela sredstava za socijalnu pomoć u iznosu od 13.008 KM izvršena na osnovu odluka načelnika, ali bez prethodnog prijedloga Službe za gospodarstvo, braniteljsko-invalidsku i socijalnu skrb, zbog čega nije postupljeno u skladu s Odlukom o izvršavanju Budžeta – zaključuju federalni revizori.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

Borba mještana u Livnu : Tužilaštvo 16 mjeseci istražuje sporne koncesije, a Vlada šuti

Prijava, u koju je Žurnal imao uvid, podnesena je protiv nekoliko osoba koje su na bilo koji način uključene u dodjelu ove koncesije. Kantonalno tužilaštvo u Livnu je na osnovu te prijave formiralo predmet još prije 16 mjeseci, preciznije krajem maja 2023. godine.

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...