HomeFBiHČapljinaPROBUĐENO TUŽILAŠTVO HNK:...

PROBUĐENO TUŽILAŠTVO HNK: Optužnica protiv gradonačelnika Čapljine za slučaj star 12 godina

Optužnica protiv gradonačelnika Čapljine za slučaj star 12 godina

Smiljan Vidić (foto: capljina.ba)

Izreka da je pravda spora dobija puni smisao ovih dana u Čapljini. Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona podiže optužnicu protiv gradonačelnika Čapljine Smiljana Vidića, važnog kadra HDZ-a BiH i njegovog pomoćnika za geodetske i imovinsko pravne poslove Darka Šimovića. Oni se terete da su firmi „Neretva energija“ iz Čapljine nezakonito dali na korištenje, a potom i prodali zemljište površine 143.159 m² na području Čapljine, te time omogućili nezakonito sticanje milionske koristi kupcu.

Naravno, optužnica je samo stepenica u konačnoj izreci pravde, no vrijedi podsjetiti na detalje ovog slučaja starog više od 12 godina i koji je samo za Tužilaštvo HNK toliko komplikovan.

Krajem oktobra 2011. godine tadašnje Općinsko vijeće Čapljine, uz protivljenje dva vijećnika HDZ-a 1990, odobrava firmi “Neretva energija“ kupovinu 143.159 m² općinskog zemljišta po cijeni od samo 1 KM po kvadratnom metru! Naravno, većinu u vijeću ima HDZ BiH, a Smiljan Vidić je neprikosnoveni autoritet kada su u pitanju svi politički i poslovni potezi na području Čapljine, gotovo kao da ih je izgovorio Dragan Čović.

Zauzvrat je „Neretva energija“ obećala izgradnju solarne elektrane i zapošljavanje 60 do 80 radnika u pripremi, te 30 stalno zaposlenih po okončanju projekta. Već tada se osim bagatelne cijene ukazao jedan problem. U trenutku donošenja odluke vijeća ova firma zvanično nije ni postojala!

izvor: Akta.ba

U registru će se ukazati tek tri mjeseca kasnije, 20. januara 2012. Potpisnik ovih redova tada je uzalud tražio sjedište ove firme. Adresa iz registra bila je nesumnjivo fiktivna, no fiktivna nije bila lokacija zemljišta, tik uz tada planirani novi put prema Neumu i Dubrovniku. Godinama poslije, od elektrane ni traga, ali je zemljištu vrijednost naravno porasla.

lokacija zemljišta (izvor: katastar.ba)

Početkom 2015. godine „Neretva energija“, uz sadejstvo Vidića i Šimovića, postaje i u „papirima“ vlasnik zemljišta, procijenjenog tada na vrijednost od milion maraka. Podsjetimo, Gradu Čapljina ono je plaćeno 143.159 maraka!

Konačno, 2016. godine istragu o ovom poslovnom angažmanu na račun grada Čapljine, završava i Federalna uprava policije, koja Tužilaštvu HNK dostavlja dva izvještaja o krivičnim djelima organiziranog kriminala i pranja novca protiv navedenih Vidića i Šimovića, te Vlade Vasilja, direktora u suosnivača “Neretva energije”..

 “FUP može pisati šta god hoće i nije nepoznanica da se takve stvari koriste kada se nekoga želi dezavuirati. Jasno je da je namjera politički obračun, to stoji od aprila prošle godine i sada se pojavljuje na nekim portalima,” izjavio je tada Vidić smještajući prijavu u predizborni kontekst.

Prema podacima web servisa katastar.ba kojim upravlja Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, sadašnji vlasnik spornog zemljišta je firma „Graditeljstvo“ iz Čapljine, no nije poznato da li su oni to kupili od „Neretva energije“.

izvor: katastar.ba

U svakom slučaju, više od sedam godina nakon izvještaja FUP-a i 12 godina od početka realizacije „biznis plana“ prodaje gradskog zemljišta, inače inertno Tužilaštvo HNK, naročito kada su kadrovi HDZ-a u pitanju, podiže optužnicu. Istina, nema govora o krivičnim djelima organiziranog kriminala i pranja novca navedenih u FUP-ovom izvještaju, sve je svedeno na zloupotrebu položaja. Ipak, za promjenu, tužilaštvo je u optužnici predložilo da se osumnjičenima izrekne mjera zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti i dužnosti jer postoji opasnost da bi takvo obavljanje moglo poticajno djelovati da počine novo kazneno djelo.

Na neki način s pravom to potražuju, jer se upravo posljednjih mjeseci u Čapljini odvija, nazovimo ga čudan slijed dešavanja oko dodjele zemljišta za solarne elektrane, no ovog puta u pozadini su neki drugi „kontroverzni biznismeni“ kojima je gradonačelnik Vidić moguće štošta obećao, no sada baš i nije u mogućnosti im pogodovati, po sistemu iz davne 2011 godine.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...

Bosanska Krupa: Gradonačelnik svečano otvara dvoranu izgrađenu na državnom poljoprivrednom zemljištu!

Sportska dvorana u Bosanskoj Krupi izgrađena na državnom poljoprivrednom zemljištu koje je u vlasništvu države i koje se nalazi u vodnom dobru rijeke Une. Iako je, nakon zahtjeva Pravobranilaštva BiH, poništeno rješenje kojim se izvršila pretvorba poljoprivrednog zemljišta na kojem je izgrađena dvorana, gradonačelnik Armin Halitović ne odustaje od svečanog otvaranja tog objekta. Izgradnju dvorane finansirala i Vlada FBiH, a koštala je više od 3,2 miliona maraka bez PDV-a.