HomeFBiHKreševoPOSLOVNI PARTNERI OPĆINE...

POSLOVNI PARTNERI OPĆINE KREŠEVO: Kompanija sa šest blokiranih računa i 210 hiljada poreskog duga

Kompanija sa šest blokiranih računa i 210 hiljada poreskog duga

Vodozahvat mHE Željeznica 4; FOTO: voda.ekoakcija.org

 

Općina Kreševo, ako se ispoštuju odluke načelnika Renata Pejaka, a nastale prema planu privatnih kompanija, sklopit će ugovor sa firmom čiji su računi blokirani već godinama. Radi se o kompaniji Radava d.o.o. Fojnica, koja Općini plaća koncesiju za korištenje kamenoloma.

Pisali smo već o namjeri Općine Kreševo da dalekovoda Lopata-Radava-Elektrane do male hidroelektrane privatnika Izudina Ahmetlića finansira javnim novcem. Prema tim sporazumima jedan od supotpisnika ugovora izgradnje bila bi kompanija Radava d.o.o.

Radava ima šest blokiranih računa u različitim bankama – i nijedan aktivan. U finansijskoj je blokadi već godinama, i sasvim je izvjesno da ne može potpisati bilo kakav ugovor o prenosu finansijskih sredstava, a pogotovo ugovor sa javnom ustanovom kakva je općina. Zadnji račun blokiran je u oktobru 2018. godine.

Prema podacima Poreske uprave Federacije BiH Radava d.o.o. zaključno sa 31. decembrom prošle godine duguje oko 210 hiljada KM za porez.

slika3 (1)

Odnos Radava d.o.o. i Općine Kreševo problematizirao je i Ured za reviziju još u izvještaju za 2016. godinu, kada je naznačeno kako Općina ne vodi obračunate a nenaplaćene koncesije na poziciji sumnjivih i spornih potraživanja u skladu sa važećim zakonima:

-Pored toga, u knjigovodstvenim evidencijama Općine nisu iskazana potraživanja po osnovu koncesija u iznosu 37.146 KM, iako je Ministarstvo privrede Srednjobosanskog kantona dostavilo Pregled obračuna koncesione naknade za period od 01.04.2016. – 31.12.2016. godine sa izdatim računima koncesionarima sa raspodjelom obračunate naknade u skladu sa Zakonom o koncesijama Srednjobosanskog kantona. Računi se odnose na koncesionare Miličević d.o.o, Radava d.o.o, Energy d.o.o i BFS d.o.o. za izvršenu eksploataciju uglavnom mineralnih sirovina na području Općine.

Poznato je da je Općina Kreševo ovaj dalekovod planirala izgraditi do mHE u vlasništvu kompanije Euro-Power iz Tešnja. Vlasnik ove kompanije je Izudin Ahmetlić, ujedno i vlasnik kompanije Hifa-oil.
Zanimljivo je da je koncesiju i svu potrebnu dokumentaciju za izgradnju mHE Željeznica 4 dobila prvo Radava d.o.o. Ministarstvo prostornog uređenja, obnove i povratka 2011. izdaje kompaniji Radava rješenje da može početi sa izgradnjom mHE. Ali 2015. Radava će sva prava prenijeti upravo na Euro-Power.

Od Vlade SBK tražen je prijenos predmetne koncesije i mHE Željeznica 4 sada je u vlasništvu kompanije Euro-Power.

Šest godina kasnije, upravo će Euro-Power osmisliti ugovor kojim će dobiti praktično besplatan dalekovod i to uz pomoć Radave od koje je mHE i preuzela. Sve pod pokroviteljstvom Općine Kreševo, kojoj ne smeta da sklapa ugovore sa firmama čiji su računi blokirani i koja ima stotine hiljada KM poreskog duga.

izo 1

Foto: Prvi ugovor koji nije realizovan jer nema sredstava u budžetu Općine

Prvi pokušaj Općine Kreševo o izgradnji ovog dalekovoda je propao jer je Općinsko vijeće zaključilo da nema novca u budžetu za tu namjenu. Nakon toga, napravljen je ugovor kojim je precizirano da će koncesije koje budu uplaćene u općinski budžet od kamenoloma i mHE biti uložena u izgradnju ovog dalekovoda:
-Prosto rečeno: Mi ćemo vama kao općini platiti naše koncesije, a vi ćete tim istim novcima platiti obaveze koje imate iz našeg zajedničkog ugovora i na taj način ćemo opet postići planirano. Novce koje su Radava d.o.o. i EURO POWER d.o.o. Tešanj dužne po zakonu uplatiti po osnovu koncesija, ponovo ćemo vratiti natrag kroz obveze Općine Kreševo kroz ovaj ugovor – rekao je tada sagovornik Žurnala iz Kreševa.
(zurnal.info)

Nastavite čitati:

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...

Bosanska Krupa: Gradonačelnik svečano otvara dvoranu izgrađenu na državnom poljoprivrednom zemljištu!

Sportska dvorana u Bosanskoj Krupi izgrađena na državnom poljoprivrednom zemljištu koje je u vlasništvu države i koje se nalazi u vodnom dobru rijeke Une. Iako je, nakon zahtjeva Pravobranilaštva BiH, poništeno rješenje kojim se izvršila pretvorba poljoprivrednog zemljišta na kojem je izgrađena dvorana, gradonačelnik Armin Halitović ne odustaje od svečanog otvaranja tog objekta. Izgradnju dvorane finansirala i Vlada FBiH, a koštala je više od 3,2 miliona maraka bez PDV-a.