HomeRSBanja lukaGradonačelnici se mijenjaju,...

Gradonačelnici se mijenjaju, problemi stanara ostaju isti

HomeUncategorized

Gradonačelnici se mijenjaju, problemi stanara ostaju isti

Gradonačelnici se mijenjaju, problemi stanara ostaju isti

Nakon što smo objavili tekst pod nazivom “Svaki drugi kafić u Banjaluci nema dozvolu za baštu”, kontaktirali su nas stanari ZEV u Aleji sv. Save u Ban

Banja Luka – machinations with Regulatory plans and building permits for the construction of residential buildings
Teška saobraćajna nesreća u Banjoj Luci
A lawyer at the Dystrophy Institute was subjected to mobbing and fired after speaking with journalists

Nakon što smo objavili tekst pod nazivom “Svaki drugi kafić u Banjaluci nema dozvolu za baštu“, kontaktirali su nas stanari ZEV u Aleji sv. Save u Banjaluci žaleći se na probleme sa kojima se već godinama suočavaju.

Naime, 2016. godine tadašnji vlasnik kafića SOHO koji se nalazi u centru Banjaluke bespravno je izgradio bašte otvorenog i zatvorenog tipa na platou za manipulaciju vatrogasnih vozila i vozila hitne pomoći, a blokiran je i prilaz za vatrogasna vozila iz ulice Aleja sv. Save. Tada počinju muke stanovnika koji žive u zgradama koje se naslanjaju na ove objekte.

U tom trenutku, kako pojašnjavaju, ostao im je slobodan prilaz za vatrogasna vozila iz ulice Bana Milosavljevića, međutim, 2019. godine je i taj prilaz blokiran bespravnom izgradnjom bašte otvorenog tipa ugostiteljskog objekta “Rijeka”(u to vrijeme SpazioCaffe).

Već početkom 2018. godine ZEV Aleja sv. Save 4,8,12 i ZEV Bana Milosavljevića su podnijeli zahtjev da se ne dozvoli izgradnja bašte kafića Rijeka, jer bi se time blokirao i drugi prilaz vatrogasnom vozilu, ali i vozilima hitne pomoći i drugih službi. Gradska uprava Banjaluka je ignorisala tadašnje zahtjeve.

Od tada pa do danas stanari su poslali više desetina zahtjeva, dopisa i urgencija da se obezbijedi prilaz vatrogasnom vozilu i oslobodi plato za vatrogasno vozilo, kako je to predviđeno Zakonom o zaštiti od požara Republike Srpske.

19.05.2020. godine poslali su zahtjev tadašnjem gradonačelniku Igoru Radojičiću da se obezbijedi pristup vatrogasnim vozilima. U ovom zahtjevu naveli su nezakonitosti koje su pratile izgradnju bašta kafića SOHO i Rijeka.

U prilog svemu rečenom ide i Zapisnik o izvršenoj inspekciji republičkog inspektora za zaštitu od požara Nebojše Morače u kojem se, takođe, navodi da je potrebno obezbijediti pristup vatrogasnom vozilu u skladu sa Pravilnikom o tehničkim normativima za pristupne puteve, okretnice i uređenje platoa za vatrogasna vozila u blizini objekata kod kojih je povećan rizik od požara, i sa Odlukom o izmjenama i dopunama odluke o uređenju prostora i građevinskog zemljišta od 16.04.2015.godine broj 07-013-149/15.

Do kraja svog mandata administracija Igora Radojičića nije ni odgovorila na njihov zahtjev. Zbog toga su 25.02.2021. godine ponovo uputili zahtjev za obezbjeđenje prilaza vatrogasnom vozilu novom gradonačelniku Drašku Stanivukoviću. Ovaj zahtjev su dopunili članovima iz Zakona o zaštiti od požara i pratećim aktima, kojima su, kako tvrde, dokazali da bespravno izgrađene bašte kafića SOHO i Rijeka nisu u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara i da je njihovom izgradnjom ugrožena bezbjednost stanara dva ZEV-a, pogotovo što zgrada ZEV Bana Milosavljevića 36 spada u visoke objekte (više od 20 m), te se na nju odnosi mnogo rigorozniji Pravilnik o tehničkim normativima za zaštitu visokih objekata od požara (Sl. list SFRJ, 7/1984).

Pored svih ovih zahtjeva, u 2021. godini stanari su tokom svoje pravne borbe uputili gradonačelniku više zahtjeva i urgencija za rješavanje problema koji su nastali zbog bespravne izgradnje bašta kafića SOHO i Rijeka.

Kako je nova gradska administracija nastavila praksu stare administracije, njihovi zahtjevi nisu bili riješeni, pa su 25.04.2021. godine ponovo uputili zahtjev Republičkom inspektoratu za vanrednu inspekciju zbog izgrađenih bašta kafića SOHO i Rijeka na prilazu za vatrogasno vozilo i na platou za manipulaciju vatrogasnim vozilom.

U sljedećih 5 mjeseci nisu dobili odgovor od republičkog inspektora za zaštitu od požara na upit iz aprila, pa su 27.09.2021. godine poslali žalbu Instituciji ombudsmena za ljudska prava, koji su 30.09.2021. uputili dopis Republičkom inspektoratu. Republički inspektor je onda 07.10.2021. godine izvršio vanrednu inspekciju i 21.12.2021. god. dostavio odgovor ombudsmenu u kojem je naveo da je već odgovorio na moj zahtjev i da izgrađena bašta kafića Rijeka ne predstavlja smetnju za intervenciju vatrogasne brigade i da razmak između objekta (zgrade ZEV-a) i platforme ljetnje bašte kafića Rijeka zadovoljava sve propise za nesmetanu evakuaciju i intervenciju vatrogasnog vozila.

U dopisu prema Ombudsmenu br. 24.130/215-232-34-3/21 od 21.10.2021. godine republički inspektor Nebojša Morača navodi: „Dana 15.07.2020. poslan je dopis Gradu Banja Luka, Ođeljenje za prostorno uređenje, u kome su date preporuke za uklanjanje i sprečavanje parkiranja vozila, kao i uklanjanje ljetnih bašta koje onemogućuju pristup vatrogasnim vozilima.”

07.10.2021. republički inspektor za zaštitu od požara Nebojša Morača je ponovo izvršio inspekciju ugostiteljskog objekta Rijeka i u zapisniku u tački 3.3. Bezbjedna evakuacija, putevi, prolazi, je naveo: „Nema nedostataka. Rastojanje između objekta i ljetne bašte zadovoljava sve propise za nesmetanu evakuaciju i intervenciju vatrogasnog vozila u slučaju požara.

Pošto u međuvremenu nije bilo nikakvih promjena na terenu (razmak imeđu objekta (zgrade ZEV-a) i ljetne bašte je isti 2021. kao i u 2020. godini i manji je od 3,5m koliko je propisano važećim pravilnicima i zakonom o zaštiti od požara), kontradiktorni zapisnici inspektora Morače stvorili su sumnju na kompromitovanost republičkog inspektora.

S obzirom na sve navedeno, inspektor Nebojša Morača je, po tvrdnjama stanara, nesavjesnim radom teško zloupotrijebio službeni položaj.

Za mišljenje smo upitali i republički inspektorat i kada nam odgovore, blagovremeno ćemo objaviti njihov stav.

Infoveza

 

Nastavite čitati:

„SIMBIOZA“, NEZAKONITA GRADNJA, SUMNJIVE ZAMJENE ZEMLJIŠTA: Šta je obilježilo Stanivukovićev mandat

Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti. BANJALUKA – Nema političkog revanšizma, nema stranačkog zapošljavanja, transparentna Gradska uprava, dosljedno poštovanje zakona, izgradnja gradske bolnice, samo...

OTMICE, ZLOUPOTREBE POLOŽAJA, TUČE: Pritvorenici, osuđenici i optuženici ponovo su kandidati za načelnike

Predizborna kampanja zvanično je počela. Veliki broj aktuelnih načelnika i gradonačelnika bosanskohercegovačkih općina i gradova, kao i kandidata na predstojećim izborima, dovodili su se ili se dovode u vezu s određenim nezakonitim radnjama. Između desetina imena, Žurnal izdvaja neka od njih.

GRADSKI INŽENJERI OGORČENI: Stanivuković odustao od Grabovice, za šeficu imenovao Jelenu Kos

„Jedno od najvećih poniženja je imenovanje Jelene Kos za osobu koja istražuje kriminal u Gradskoj upravi. Ne zaslužuje ni da joj ime pišemo velikim slovom, jer je upetljana u najveće malverzacije i kriminalne radnje u doba svih prethodnih gradonačelnika. Većina milionskih ugovora nad kojima je bila nadzor završavala je aneksima u vidu nepredviđenih i dodatnih radova, koji su najčešće iznosili maksimalno dozvoljenih 20 odsto od vrijednosti osnovnog ugovra“, stoji u pismu koje je stiglo na adresu Žurnala.