Pobjedu u Hadžićima ostvario je Ejubovićev stranački kolega Eldar Čomor. Jesu li Kasumović, Muzur, Efendić i Bajtarević imali lošu konkurenciju ili je posrijedi nešto drugo
ZENICA, ILIDŽA, NOVI GRAD SARAJEVO, KAKANJ – Zašto će Zeničani ponovo dočekati neizvjesnu grijnu sezonu i da li će Tužilaštvo ZDK procesuirati prijave o nezakonitim regulacionim planovima i gradnji?
U četiri lokalne zajednice, Zenica, Ilidža, Novi Grad (Sarajevo) i Kakanj, aktuelni načelnici Fuad Kasumović, Nermin Muzur, Semir Efendić i Mirnes Bajtarević obnovili su mandate.
Možda bi mandat obnovio i dvodecenijski načelnik Hadžića Hamdo Ejubović da se kandidovao. No, on je odlučio da mu je 20 godina „načelnikovanja“ ipak dovoljno. Na lokalnim izborima pobijedio je njegov stranački kolega Eldar Čomor.
U utrci za prve ljude ovih lokalnih zajednica ubjedljivo su pobijedili svoje protukandidate. Razlozi su višestruki. Moguće ih je tražiti u nedovoljno dobroj konkurenciji.
ZENICA
Fuad Kasumović (BHI – KF) na ovim lokalnim izborima, prema podacima CIK-a, dobio je ukupno 19.272 glasa. Njegov protukandidat Spahija Kozlić (SDA) dobio je 16.356 glasova.
Kasumović je, tako, uspio izboriti treći gradonačelnički mandat zaredom. Međutim, za razliku od 2020. godine kada je dobio 32.935 glasova, vidljivo je da mu se rapidno smanjuje biračko tijelo.
Kako god, Zenica je posve demokratskim putem dobila novog/starog gradonačelnika koji je, prema podacima Istinomjera, u periodu između 2020. i 2024. ispunio tek četvrtinu od ukupno 21 obećanja koliko je dao.
Budući da je gradonačelnik od 2016. godine, Kasumović nosi najveću odgovornost za situaciju u Zenici koja je u ingerenciji Grada.
Fokus je u tekstu , objavljenom i na Mapi istraživačkih sadržaja u Bosni i Hercegovini, ukazao na niz problema koje tište ovaj grad, od neizvjesnosti po pitanju gradskog grijanja pa sve do nezakonitih regulacionih planova i gradnje. Tužilaštvo ZDK vodi istragu protiv 12 osoba zbog nezakonitih izmjena regulacionih planova, a na osnovu prijava Pokreta za preokret.
Tokom protekle izborne kampanje Kasumović se nije baš trudio da građanima obeća nešto konkretno, opipljivo. Kampanja mu je uglavnom obilježena prozivkama na račun protukandidata i stranke SDA, koje je, između ostalog, optuživao da birače kupuju za nekoliko kilograma brašna ili za litru ulja ili kafe, dok je svom oponentu Kozliću jednom prilikom uzvratio: „Ja ne znam govoriti ćirilicom.“
HADŽIĆI
Još početkom godine objelodanjeno je da Hamdo Ejubović (SDA), koji je bio načelnik Hadžića pune dvije decenije, više neće ići u utrku za pvrog čovjeka ove općine. Na ovoj funkciji Ejubovića je naslijedio njegov stranački kolega Eldar Čomor. Prema rezultatima CIK-a dobio je 7.015 glasova, a njegov oponent Enes Kazić iz NiP-a osvojio je tek 2.372 glasa.
Čomor je prethodno bio poslanik u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta. U njegovoj zvaničnoj biografiji stoji da ima završen Fakultet islamskih nauka.
Ejubović je, kako je Fokus izvijestio u istraživačkom tekstu, objavljenom u okviru Mape istraživačkih sadržaja u Bosni i Hercegovini, Čomoru ostavio tešku hipoteku po pitanju prijava za koruptivno djelovanje u nekoliko slučajeva. Tužilaštvo KS protiv Ejubovića, naime, vodi istragu u nekoliko predmeta u okviru koje je saslušao svjedoke i prikupio dokumentaciju.
Jedan od najsvježijih se odnosi na zloupotrebu položaja, na način da je firmi CET BAH omogućio protupravnu imovinsku korist od više stotina hiljada KM, te prouzrokovao štetu Općini u navedenom iznosu. Kako je lani izvijestio Fokus, Tužilaštvu je podneseno više krivičnih prijava, kako od pojedinaca iz same Općine, tako i iz Općinskog vijeća Hadžići.
Čomor je tokom izborne kampanje najavio da će uspostaviti videonadzor u urbanim dijelovima Hadžića, Pazarića i Tarčina, kao i na glavnim ulazima i izlazima ove općine. Najavio je sufinansiranje potreba policije, podršku lovačkim društvima, vjerskim zajednicama, povećanje energetske efikasnosti itd. Iako to nije spominjao u izbornim spotovima nadati se da će se angažovati u borbi protiv korupcije na području ove općine.
ILIDŽA
Nermin Muzur (NiP) na Lokalnim izborima 2024, podaci su CIK-a, osvojio je ukupno 20.084 glasova. U odnosu na izbore održane 2020. godine, dobio je skoro 2.000 glasova više budući da je tada imao ukupno 18.349 glasova.
Građani su, dakle, u velikom broju ponovo dali povjerenje Muzuru cijeneći da je imao dobar rezultat na Ilidži, tako da Muzurova pobjeda nije bila iznenađujuća. Prema podacima Istinomjera, Muzur je u protekle četiri godine ispunio samo 18 posto od ukupno 87 datih obećanja.
Niz obećanja djelimično je ispunjen, a među neispunjenim Istinomjer je naveo izgradnju novog saobraćajnog mosta koji će bolje povezati Butmir i Sokolović-Koloniju u blizini Mosta spasa, izgradnju nove sportske dvorane u Sokolović-Koloniji, izgradnju žičare Hrasnica – Igman, te uspostavu novog Centra za biznis i poslovne ideje.
Fokus je u tekstu, objavljenom i na Mapi istraživačkih sadržaja u Bosni i Hercegovini, između ostalog, problematizirao slučaj Restorana „Labud“ na Vrelu Bosne koji je bespravno izgrađen u vodozaštitnoj zoni na izvorištu vode za piće, a koji je aktom Kantonalne inspekcije Sarajevo odaslanom Službi za prostorno uređenje Općine Ilidža još 2021. godine trebao biti srušen.
To se nije desilo ni uprkos činjenici da je rušenje ovog bespravnog objekta, za koji je Vlada KS još 2009. godine utvrdila da predstavlja ekološki incident najvećeg stepena koji ugrožava zdravlje građana, na ljeto 2021. praktično pokrenuto u redovima NiP-a. Ovu priču je tada u Skupštini KS-a pokrenula Muzurova stranačka kolegica Danijela Kristić.
NOVI GRAD SARAJEVO
Semir Efendić, koji je i predsjednik Stranke za BiH, po četvrti put postao je načelnik sarajevske općine Novi Grad. Njegova pobjeda u utrci za načelnika ove najmnogoljudnije općine nije bila iznenađujuća.
Na ovim lokalnim izborima ostvario je do sada najbolji rezultat, budući da je osvojio čak 33.908 glasova. Njegov protukandidat Mirza Selimbegović iz NiP-a imao je u konačnici skoro tri puta manje glasova.
Kako je Fokus izvijestio u istraživačkom tekstu, objavljenom u okviru Mape istraživačkih sadržaja u Bosni i Hercegovini, Efendić je kao načelnik ove općine imao opipljive i vidljive rezultate, posebno kada je riječ o infrastrukturi ili generalno gradnji na području ove općine. On se nedavno i pohvalio nalazima portala Istinomjer o tome da je ispunio najviše obećanja.
No, kako smo objavili, tu je i druga strana medalje, a tiče se upitnih dozvola za gradnju benzinske pumpe i kompleksa za kerozin na području vodozaštitne zone na Dobrinji, kao i naknadnih izmjena i korekcija regulacionog plana „Alipašin most VII“ na osnovu čega su izgrađeni ogromni stambeni kompleksi na Otoci.
KAKANJ
Mirnes Bajtarević (SDA) svog dojučerašnjeg stranačkog kolegu Almedina Aliefendića, koji je u julu izašao iz SDA, pobijedio je s više od 3.000 glasova razlike. U konačnici je osvojio 7.281 glas.
Bajtarević je tokom izborne kampanje najavio nove šetnice i biciklističke staze. U tom periodu je potpisao ugovore za izgradnju fotonaponske elektrane, te je prisustvovao otvaranju vodovoda u MZ Gornja Ričica, čija je izgradnja trajala dvije godine.
Fokus je u tekstu, objavljenom i na Mapi istraživačkih sadržaja u Bosni i Hercegovini, ukazao na činjenicu da stanovnici Kaknja godinama obolijevaju zbog nečistog zraka.
Kako smo naveli, Općina Kakanj godišnje dobije više od tri miliona maraka od Elektroprivrede BiH kao naknadu po osnovu dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana. No, umjesto da ovaj novac namjenski troši za smanjenje aerozagađenja i očuvanje zdravlja građana, ona ima druge prioritete.
(FOKUS.BA)