HomeFBiHCentar SarajevoGRADONAČELNICA OD POSEBNOG...

GRADONAČELNICA OD POSEBNOG INTERESA BISERE TURKOVIĆ: Kako je Benjamina Karić dobila diplomatski pasoš

Kako je Benjamina Karić dobila diplomatski pasoš

Benjamina Karić

Funkcija načelnika ili gradonačelnika sa sobom nosi mnoge beneficije, ali jedna od njih nije i pravo na diplomatski pasoš. Prema Pravilniku o izdavanju diplomatskih pasoša, načelnici i gradonačelnici općina i gradova u BiH nemaju pravo na diplomatski pasoš naše države na osnovu funkcije koje obavljaju.

Ipak, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić ima diplomatski pasoš, potvrđeno je Žurnalu iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.

„Gospođi Benjamini Karić, gradonačelnici Sarajeva, izdat je diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine, datum izdavanja 17.06.2022. godine. Predmetni pasoš je izdat na osnovu člana 3. stav (1) tačka h) Pravilnika o izdavanju diplomatskih pasoša“, piše u odgovoru Žurnalu.

Odgovor Ministarstva vanjskih poslova BiH

Otvaramo spomenuti Pravilnik i član 3. stav (1) tačku h): „Diplomatski pasoš izdaje se drugom licu, državljaninu BiH, za koje ministar smatra da je od posebnog interesa za BiH.“

Dakle, kako Benjamini Karić, kao lokalnom funkcioneru, diplomatski pasoš nije mogao biti izdat na osnovu funkcije, iz Ministarstva vanjskih poslova procijenili su da je gradonačelnica Sarajeva od posebnog interesa za BiH.

Treba napomenuti i to da je, prema odgovoru iz Ministarstva vanjskih poslova BiH, diplomatski pasoš izdat 17.06.2022. godine, što znači da je tu odluku donijela bivša ministrica Bisera Turković.

Zašto je gradonačelnica Karić od posebnog interesa za BiH nismo saznali, ali davanje diplomatskog pasoša osobama koje formalno ne ispunjavaju osnovne uvjete za to širom otvara vrata potencijalnim zloupotrebama. Ako se svaki funkcioner ili osoba mogu smatrati od „posebnog interesa“, jasno je da to može dovesti do selektivnog favoriziranja pojedinaca na osnovu političke ili druge povezanosti, a ne stvarnih potreba ili zasluga.

U periodu od 1. avgusta 2018. godine do 1. avgusta 2023. godine, izdato je 1.087 diplomatskih pasoša Bosne i Hercegovine koji imaju rok važenja 5 godina. Svi ministri su proširivali spisak funkcionera koji na to imaju pravo, pa su se na listi našli i oni entitetski, od ministara do članova parlamentarnih komisija za evropske integracije.

Bosanskohercegovački ministri vanjskih poslova tako ne saopštavaju javno odluke o dodjeli pasoša kada su u pitanju stranačke ili lične konekcije sa određenim osobama, ali zato rado poziraju i populistički nastupaju kada su u pitanju sportisti.

U tome je aktivna bila bivša ministrica Bisera Turković koja nije propuštala priliku za samopromociju uručujući diplomatske pasoše Lani Pudar, Miralemu Pjaniću, Amelu Tuki, Jusufu Nurkiću, Džananu Musi.

Aktuelni MVP Elmedin Konaković želi da nadmaši svoju prethodnicu, pa su samo ove godine na „njegovu“ listu uvršteni teniseri Damir Džumhur i Mirza Bašić, karatista Hamza Turulja, bacač kugle Mesud Pezer, biciklistkinja Lejla Njemčević, taekwandoista Nedžad Husić, skijašica Elvedina Muzaferija, karatiskinje Nejra Sipović i Emina Sipović, potom fudbalske sudije Irfan Peljto, Senad Ibrišimbegović i Davor Beljo te putopisac Robert Dacešin.

Bivši ministar Igor Crnadak otišao je korak dalje, pa je 2018. godine diplomatski pasoš BiH uručio odbojkašici Tijani Bošković. Ona jeste sportsku karijeru započela u rodnoj Bileći, ali je u tom trenutku bila i ostala član reprezentacije – Srbije.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

OTIŠAO JE IBRO, OSTALA JE OPŠTINA: Vrijednost oduzete imovine još nije procijenjena  

Bivšem načelniku sarajevske općine Stari Grad Ibrahimu Hadžibajriću trenutačno se sudi pred Kantonalnom sudu u Sarajevu sudi zbog krivičnih djela organizovani kriminal, zloupotreba položaja/ovlaštenja, pranje novca, primanje i davanje dara. Po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo, do sada je privremeno...

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...