HomeRSBanja lukaBANJA LUKA NE...

BANJA LUKA NE ŠTEDI: Za košenje trave firma Tamaris dobija 10,5 miliona KM

Za košenje trave firma Tamaris dobija 10,5 miliona KM

Banja Luka

Krajem maja Gradska uprava Banja Luke donijela je odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača na dosada jednom od najvećih tendera za održavanje zelenih površina u BiH. Vrijednost tendera je nevjerovatnih 10,5 miliona maraka. Kao i prethodnih godina, jedina firma koja se prijavila na tender bila je Tamaris company iz Banja Luke.

Procijenjena vrijednost javne nabavke navedena u zahtjevu za javnu nabavku Odjeljenja za komunalne poslove iznosi 9.000.000,00 KM bez PDV-a. Kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača je najniža cijena, uz provođenje e-aukcije. Predviđeno je zaključenje okvirnog sporazuma sa jednim (najpovoljnijim) ponuđačem, na period od 4 godine. Dana 19.05.2023. god. u 12:40 časova Komisija je izvršila otvaranje ponuda i tom prilikom konstatovala da je pristigla jedna ponuda: „TAMARIS COMPANY” d.o.o. Banjaluka, ukupna cijena  10.528.806,83 KM sa PDV-om. Razmatrajući ponudu, komisija je konstatovala da je jedina dostavljena ponuda prihvatljiva za ugovorni organ”, navedeno je u odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Od 2013. godine do danas ova firma dobila je 27,9 miliona maraka za održavanja zelenih površina u Banja Luci. U 2013. godini dobili su 334.593,97 KM bez PDV-a. Već naredne godine dobijaju dvogodišnji ugovor vrijedan 4.273.550 KM bez PDV-a,

Dvije godine kasnije, početkom maja 2016. godine od gradske uprave Grada Banja Luke dobijaju novi ugovor vrijedan 5.367.523 KM – do maja 2020. godine. Već polovinom 2019. godine ova firma dobija novi okvirni sprazum za održavanje zelenih površina od gradske uprave vrijedan 7.435.897,40 KM.  

PORODIČNA FIRMA

Firma Tamaris Company iz Banja Luke u vlasništvu je porodice Janjetović. Osnovao ju je Milorad Janjetović za koga opozicija i mediji u Republici Srpskoj navode da je blizak Miloradu Dodiku i njegovom SNSD-u. Firma Tamaris trenutno je u vlasništvu njegove kćerke Tamare.

Posjetimo, Milorad Janjetović javnosti je poznat i po tužbi protiv Republike Srpske u kojoj je tražio odštetu u vrijednosti 242 miliona maraka jer nije mogao da koristi zemljište za koje je dobio koncesiju. Banjalučki portal Capital ranije je objavio da je Janjetović, prema koncesionom ugovoru potpisanom 2007. godine, biznis planirao da proširi na državnom zemljištu površine 187 hektara u Bajincima kod Srbca.

Međutim, ispostaviće se da je zemljište na kojem je bila u planu proizvodnja ukrasnog drveća, grmlja i travnatog tepiha, opština Srbac mimo zakona ustupila na trajno korištenje mjesnoj zajednici Bajinci, te Republika Srpska nije ni mogla dodjeliti koncesiju.

Problem u zemljišnim knjigama je naknadno riješen, ali mještani koji su decenijama koristili to zemljište nisu se pomirili sa činjenicom da se ono preda na korištenje Janjetoviću. Capital je objavio ranije i da je Republika Srpska podnijela kontratužbu u kojoj je bilo navedeno da je „Tamaris“ uveden u posjed 2012. godine, te da nije plaćao koncesionu naknadu.

Tužbe očigledno godinama nisu bile prepreka da firma Tamaris nastavi dobru saradnju sa gradskom upravom Banja Luke.

(zurnal.info)

Nastavite čitati:

„SIMBIOZA“, NEZAKONITA GRADNJA, SUMNJIVE ZAMJENE ZEMLJIŠTA: Šta je obilježilo Stanivukovićev mandat

Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti. BANJALUKA – Nema političkog revanšizma, nema stranačkog zapošljavanja, transparentna Gradska uprava, dosljedno poštovanje zakona, izgradnja gradske bolnice, samo...

KOJA JE PRAVA CIJENA BESPLATNIH PARCELA: Zašto mještani Grginog Polja ne mogu legalizirati svoje domove?

Iako su izgradili kuće još prije 20 godina, mještani Grginog Polja u Vitezu i dalje nisu vlasnici, odnosno posjednici parcela na kojima žive. Dok su im iz Općine Vitez tada govorili da se zemljište dijeli besplatno, danas je stvar drugačija i od mještana se traži novac kako bi se sve legaliziralo. Dodatni problem je i to što postoji mogućnost da je riječ o državnoj imovini, odnosno imovini PD Vlašić

Bihać: Tenderi za stranačke donatore i kupovina mandata, migrantska kriza, nezaposlenost…

Firma Behić Sanny Boy finansirala je SDP i POMAK, a dobijala je, između ostalog, i poslove od Grada Bihaća. Zakonom o finansiranju političkih partija zabranjeno je primanje priloga od privatnih kompanija koje su dobijale tendere od izvršne vlasti. Ova...