Fokus.ba otkriva
Skandal: Vojna imovina u Hadžićima postala deponija građevinskog otpada!
10 mjeseci
Objavljujemo fotogaleriju koja ilustruje kako se lokalna vlast odnosi prema državnoj imovini. Služba Vlade FBiH: Nismo dali saglasnost za deponiju. Iz Općine nisu odgovorili na pitanja Fokusa
Prema informacijama i fotografijama koje su u posjedu Fokusa, ogroman dio kruga Kasarne „Žunovnica“ u Hadžićima, koja je klasificirana kao nepokretna vojna imovina u vlasništvu BiH, pretvoren je u deponiju građevinskog otpada! I to, po svemu sudeći, u nelegalnu, o čemu svjedoči i dio odgovora koji smo dobili od Službe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH.
Prema informacijama koje smo dobili, riječ je o desetinama hiljada kubnih metara istresenog građevinskog otpada, o čemu svjedoče fotografije s lica mjesta koje možete pogledati u fotogaleriji. Također, i satelitski snimci u čiji smo posjed došli govore o kakvoj se promjeni izgleda zemljišta radi u odnosu na period od prije nekoliko godina.
Vlada FBiH i Pravobranilaštvo
Naime, Općina Hadžići je 2013. godine, prema odluci Vlade FBiH, dobila na privremeno korištenje Kasarnu „Žunovnica“, prvobitno na period od pet godina. Kasnije su uslijedile odluke kojima je privremeno korištenje Kasarne „Žunovnica“ produžavano.
Prije toga je Općina od Pravobranilaštva BiH tražila odobrenje da joj se omogući korištenje ove nepokretne vojne imovine za koju Oružane snage BiH nisu zainteresirane. Tada je na čelu Općine bio Hamdo Ejubović, a koji je i do danas ostao na toj poziciji.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘intext’); });
Iz Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH, s kojom je Općina Hadžići potpisala ugovor o korištenju ove lokacije, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama odgovorili su za Fokus kako Općini Hadžići nisu dali saglasnost da na ovom prostoru napravi deponiju građevinskog otpada.
O svemu ovome smo tražili i stav načelnika Ejubovića, ali na naš pismeni upit nam do zaključenja ovog teksta nije odgovoreno. Odgovore, ukoliko ih dobijemo, naknadno ćemo objaviti.
Načelnika smo, između ostalog, upitali da li postoji odluka Općine kojom se reguliše formiranje deponije na ovoj lokaciji, odnosno postoje li određeni prateći akti ili davanja iz budžeta po ovom pitanju s obzirom na nezvanične informacije o tome da je lokalna vlast navodno platila ravnanje ovog terena. S druge strane, nije poznato da li se naplaćuje i samo odlagalište građevinskog otpada. Također, izostali su i odgovori na pitanja koja smo postavili inspekciji Općine Hadžići.
Prijave inspekcijama
Vijećnik Općinskog vijeća Hadžići Admir Mujanović kazao je za Fokus.ba da je također upoznat s ovim problemom te da se i sam po tom pitanju obratio nizu institucija. Naveo je da je zbog svega ovoga podnio niz prijava nadležnim inspekcijama, odnosno na federalnom i kantonalnom nivou.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘intext_1’); });
Treba naglasiti da je zapisnikom o primopredaji Kasarne „Žunovnica“ iz 2013. godine konstatovano da je Općina postala privremeni vlasnik lokacije ukupne površine 1.725.888 kvadrata sa izgrađenim objektima i infrastrukturom od 15 zidanih i četiri montažna objekta. Od 19 spomenutih objekata, kako je tada konstatovano, samo njih osam je u bilo funkcionalnom stanju.
Kasarna „Žunovnica“ sa 68 podzemnih tipskih magacina predstavljala je jedno od najvećih skladišta naoružanja, municije i opreme nekadašnje JNA.
Također, kako je vidljivo i na fotografijama u našoj galeriji, određeni dio ovog područja na koji je istresen građevinski otpad je i miniran, te je kao takav ograđen žutom trakom Federalne uprave Civilne zaštite.
Početkom oktobra, kako je izvijestila i sama Općina Hadžići, ozvaničen je početak provođenja sistemske pretrage miniranog područja Kasarne „Žunovnica“. Ovaj projekat se provodi na osnovu memoranduma koji su potpisali Ministarstvo sigurnosti BiH i Ministarstvo unutrašnjih poslova Češke Republike.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘intext_3’); });