HomeinfovezaGordost i dezinformacije

Gordost i dezinformacije

HomeIzdvojene

Gordost i dezinformacije

Gordost i dezinformacije

Gordost i dezinformacije često idu ruku pod ruku, što je jako naglašeno u političkim kampanjama u periodu lokalnih izbora. U srži dezinformacija leži

ZAŠTO KORONAVIRUSI DOLAZE IZ KINE: Kako su SARS i KOVID19 nastali iz iste “kuhinje” u kojoj se hrane bogati Kinezi! (VIDEO)
OD GRADNJE MHE DO ZAPOŠLJAVANJA OSUĐENOG LJEKARA: Raznolikost kriminala u Kotor Varošu
Važnost opstanka malih stranaka u Republici Srpskoj: Raznolikost kao ključ demokratskog razvoja
Gordost i dezinformacije često idu ruku pod ruku, što je jako naglašeno u političkim kampanjama u periodu lokalnih izbora. U srži dezinformacija leži ne samo želja za manipulacijom činjenicama, već i duboko ukorijenjena gordost koja sprečava pojedince i grupe da priznaju svoje greške ili prihvate drugačije mišljenje.
Gordost je jedna od najčešćih osobina koja podstiče širenje lažnih informacija. Političari i njihovi podržavaoci često vjeruju da su u pravu bez obzira na stvarne činjenice, što ih navodi da izvrću istinu kako bi očuvali svoj imidž. Taj mehanizam samoodbrane sprečava bilo kakvo preispitivanje ili preuzimanje odgovornosti. Umjesto suočavanja sa stvarnošću, gordost gura u pravcu spletki i manipulacija kako bi se izgradile paralelne stvarnosti koje odgovaraju interesima određene grupe.
Na lokalnim izborima, gdje su odnosi između građana i kandidata često bliskiji, spletke postaju posebno moćno oružje. Umjesto konstruktivne rasprave o projektima i planovima, kandidati ili njihove pristalice pribjegavaju strategijama koje uključuju širenje poluistina, manipulaciju izjavama konkurenata ili čak stvaranje potpuno lažnih narativa. Ove spletke se često oslanjaju na ljudsku želju da vjeruje u ono što želi da čuje, a gordost igra ključnu ulogu u sprečavanju pojedinaca da preispitaju takve tvrdnje.
U kontekstu Republike Srpske i lokalnih izbora, dezinformacije se koriste da bi se podstakli sukobi i razdori između različitih političkih grupa. Nova pravila glasanja, gdje se biraju tri kandidata sa iste liste, dodatno su podstakla spletkarenje unutar samih partija, jer se podstiče stvaranje “saveza” i blokova koji se međusobno bore za glasove.
Gordost mnogih kandidata ih sprečava da sarađuju u korist zajednice jer se takva saradnja doživljava kao priznanje slabosti. Umjesto toga, građanima se nudi priča o “pobjednicima” i “gubitnicima”, koja je često zasnovana na lažnim tvrdnjama i manipulisanim podacima.
Jedini način da se prekine ovaj ciklus gordosti i dezinformacija je kroz kultivisanje poniznosti. Priznanje da niko nema monopol na istinu i da svi griješimo je prvi korak ka izgradnji zdravijeg demokratskog procesa. Lokalni izbori treba da budu platforma za otvorenu diskusiju o realnim problemima i rješenjima.
Piše: MBL

Nastavite čitati:

MANDAT BENJAMINE KARIĆ: Gerilsko postavljanje spomenika, tenderske zavrzlame, diplomatski pasoš i populizam

HomeIzdvojene MANDAT BENJAMINE KARIĆ: Gerilsko postavljanje spomenika, tenderske zavrzlame, diplomatski pasoš i populizam Ivana Perisic Blagic 26/09/2024 12:08 pm Iako je kupila stan na teritoriji općine Centar, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić kandidovala se za Novi.ba: Epidemija dezinformacija koju prati više od 7 miliona...

DERVENTA: Grad bez skupštinske većine

Baš kao mnoštvo drugih gradova i opština u Republici Srpskoj i Derventa je grad koji u posljednjem četvorogodišnjem periodu nije uspio da se odupre brojnim aferama koje su ga potresali. DERVENTA-Posljednje četiri godine na čelu Dervente bio je Milorad Simić,...

KORUPCIJA, SPORNI TENDERI I GEOLOŠKA ISPITIVANJA NA TERITORIJI GRADA: Doboj i dalje „grad slučaj“

Mnogi bi rekli da će u Doboju prije roditi grožđe na vrbi, nego što će se društveno-politička situacija u gradu promijeniti. I zaista, ako pogledamo dešavanja unazad četiri godine, neće se naći puno noviteta, pa se može reći da...